Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Slovenský plynarenský podvod, či priemysel? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Na sme.sk už má zmysel čítať len

blogy (niektoré). Iba v nich sa dá nájsť objektívne vysvetlenie problematiky, ktorú často novinári svojimi výplodmi zahmlievajú a zamotávajú sa v témach, ktorým očividne nerozumejú (alebo nechcú rozumieť ?!)
 

Skor nechcu

Vid afera podania navrhu zakona, ktoru SME "investigativne" spracovalo bez akejkolvek zmienky o platnych zakonoch, ktorymi sa riadia procedury Narodnej rady. Cely autorsky clanok na SME je dehonestacia prava a neuveritelny podraz pravneho vedomia.
 

p.Poláček vysvetlite ako je možné zvýšiť

cenu prípojok SPP z verejného plynovodu vo verejnej komunikácii po pozemok stavebný z 330 eúr pred 30.6.2011 a teraz je cena 1800 eúr.Bolo to vykonané nejakým valným zhromaždením akcionárov SPP protiprávne bez odsúhlasenia poslancami v NRSR/keď štát je stále väčšinový vlastník 51% akcií ale manažment je z menšinových vlastníkov 49% /nem.+franc./.Navýšenie ceny nového pripojenia skoro cca 550%.Nie je to reálne ani trhové ceny v porovnaní s ostatnými štátmi v zmysle Ústavy nárok občana bodu napojenia inžiniesrkých sietí/prípojok/ k pozemku sa robí na náklady monopolnej firmy v z mysle odberateľských vzťahov do budúcnosti.Táto marža poplatku pripojenia je doslova výpalnícka a nekorešponduje s dobrými mravmi vo vzťahu k zákazníkovi ani so zákonmi cca 550% zvýšenia cien ale postupne navyšovanie primerané k platovým podmienkam a životnej úrovne občanov.Dnes vodárne a kanalizácie,plynárne,elektrárne majú zvláštne praktiky predpisov a cenníky pri napájaní,všetko bremeno realizácie vo verejnej ceste k pozermku je na náklady žiadateľa a oni už nemajú žiadne mechanizácie na realizáciu ani pracovníkov ako kedysi.Skutočnosť je trocha iná hrabať v ceste by sa mal monopol až po pozemok nie civilná osoba/žiadateľ/ a ešte im platiť po vykonaní všetkých povolení aj úkonov vysoké výpalné len za napojenie potrubia dvoma pracovníkmi realizačnej firmy pracujúcej pre SPP za 30minút=1800eúr???Vodárne aj elektrárne sú lacnejšie ale tiež žiadateľ musí urobiť viac úkonov ako monopol dodávateľ /väčšinovým vlastníkom je tiež štát/aby sa dostal k odberu.Asi ten štát potom nie je dobrý zástupca občanov v kontrole pri hospodárení so štátnym majetkom aj hospodár ako väčšinový vlastník pre ochranu svojich občanov pred zdieraním menšinovými akcionármi.
 
Hodnoť

vychodisko je:

zrušiť privatizáciu SPP.
Članok je motanica a la "lebofico".
 

ASi necitate noviny

Privatizovat sa nejde, iba chcu odist Nemci s Francuzmi a hladaju kupca na svoj podiel. Tento chcu kupit naopak Ficovi "kamarati" v J&T... Co sa tyka odclenenie Eustremu ako distribucnej casti SPP - je to bohuzial podmienka Bruselu, ktoru do konca roka Fico musi splnit ci chce alebo nechce... Okrem toho Eustream jednak ostane stale statny a co je daleko horsie jeho cena bude neustale klesat ako bude Gazprom transportovat stale viac plynu do zapadnej Europy mimo uzemia Slovenska (Nord Stream, South Stream)
Moj clanok nie je vobec LEBO Fico, je to realne zhodnotenie sucasneho stavu bez ohladu na vladnu garnituru.
 
Hodnoť

Neviem ci je realne

aby bol SPP pri predaji domacnostiam ziskovy. Jeho naklady ci uz opravnene alebo nie sa daju samozrejme zdovodnit ale na druhej strane je koncovyy spotrebitel pre ktoreho su uz dnesne ceny likvidacne a uz teraz robi co moze aby spotrebu znizil, vymenou okien, zateplovanim, pouzivanim uspornych kotlov a najviac prechodom na iny druh paliva. Kedze prve moznosti teda uspora su limitovane bude pribudat tych ktori sa jednoducho odpoja. A kedze SPP fixne naklady zostanu tak ani po zvyseni ceny ovela viac nezarobia ak vobec. Jednoducho obcania si nemozu dovolit platit za kurenie tretinu prijmov ako to v chudobnejsich regionoch je a aj ti co by mohli tak si povedia ze usetrene peniaze radsej pouziju inym sposobom.
 

SPP vsak nie je statna firma

Ak chce stat dotovat domacnosti ma to robit dotaciou obyvatelom a nie nutit sukromnu firmu aby znizovala ceny. Ja chapem, ze neefektivnym hospodarenim SPP sa ceny zbytocne navysuju, tu je v tomto pripade uloha regulatora aby svojimi odbornymi rozhodnutiami tlacil monopolneho dodavatela k zavadzaniu prouspornych opatreni. Ceny plynu vsak nemozu vyjadrovat rozhodnutia vlady, ci stranickych nominantov.
Naviac ak Brusel zakazuje krizove financovanie, nie je mozne dotovat stratovu cast firmy inou, ktora ma zisk. Tym sa len znepriehladnuju financne toky a vytvara sa priestor pre machinacie.
Mate pravdu, ze v niektorych oblastiach pri masivnom odpajani je cena plynu kvoli fixnym nakladom zbytocne vysoka. Keby mali SPP pri cenotvorbe volnu ruku, keby sa rozdelili jednotlive cinnosti SPP do osobitnych casti, keby bola dostatocna konkurencia cena by urcite isla dole a v uvedenych regionoch mozno daleko vyraznejsie.
 

Pane, to je všetko pekné,

čo ste napísali. Len problém je v tom, že mňa ako domácnosť zaujíma len cena, za ktorú si kupujem plyn pre svoje potreby. A zisťujem, že čím viac úsporných opatrení realizujem, tým rýchlejšie stúpa jednotková cena zemného plynu, dodávaná SPP. A to nie je v poriadku. Chcem tým povedať to, že na Slovensku sa otvárajú nožnice medzi schopnosľou ľudí uhrádzať účty za plyn a ich príjmami. Vzniká tzv. energetická chudoba - pojem, ktorý je v starých štátoch EÚ známy. V našich pomeroch je definovaná tak, že ak domácnosť platí za energetické média viac než 30% svojich príjmov, je v pásme energetickej chudoby. V pôvodnej EÚ je už takýchto ľudí takmer 100 miliónov. Čo s tým, pane? Myslím si, že zástupcovia v DR SPP by mali prioritne hájiť záujmy toho, kto ich do DR nominoval - teda štátu.
 

 

mily machomobrasteny. jednu okolnost si zabudol zahrnut. a to vzrast ceny plynu na svetovych trhoch. to je fakt, ktory treba brat do uvahy. ci uz si zastupca statu alebo sukromny akcionar.
 

Celkom Vam rozumiem

Tiez som si o ulohe zastupcov statu v predstavenstve myslel nieco podobne. Potom som si precital prava a povinnosti akcionarov, zohnal som si informacie, ktore som uviedol v blogu a zistil som, ze uloha predstavitelov statu nie je povinnost pozerat na to, ci ludia plyn mozu/nemozu zaplatit, ale snazit sa o maximalnu efektivitu podniku. Ak to ludia nemozu platit, je ulohou socialnej politiky statu kompenzovat tieto problemy. V pripade, ze by isli zastupcovia statu proti zaujmom ostatnych akcionarov, vystavuju sa trestnym postihom. Kedze SPP nie je statny podnik, ale podnik v sprave zahranicnych akcionarov, ceny plynu stat nemoze nariadovat ako sa vlade zapaci, je mozne jedine kontrolovat opravnene naklady a primerany zisk podniku.
V pripade ze by z dovodu chudoby obyvatelov prikazala vlada regulatorovi znizit cenu plynu pod hranicu rentability, malo by to velmi tazke dosledky pre celu ekonomiku, kedze sudny spor by Slovensko nemalo ani najmensiu sancu vyhrat a spolu so sudnymi nakladmi by sme zaplatili dva krat viac...
Osobne mi vsak vadi, ze SPP je podnik ktory sa sice kvoli monopolu ocividne topi v peniazoch ale pochybujem ze jeho efektivita v porovnani s konkurenciou je na dostatocne vysokej urovni. Tu by mala byt uloha statnych nominantov snazit sa o setrenie prostriedkov a regulatora, ktory, by mal tlacit cenu co najnizsie. O moznostiach tunelovania podniku typu SPP moc neviem. Avsak staci porovnat efektivitu hospodarenia za vlady Meciara, ked bol statny podnik tunelovany az do vysilenia a hospodaril so stratou a po privatizacii, ked napriek mensiemu majetkovemu podielu SPP zarabal pre stat viac...
 

 

Vážený pane k tomuto sa nedá nevyjadriť ."Avsak staci porovnat efektivitu hospodarenia za vlady Meciara, ked bol statny podnik tunelovany az do vysilenia a hospodaril so stratou a po privatizacii, ked napriek mensiemu majetkovemu podielu SPP zarabal pre stat viac... "
Efektivita hospodárenia v takýchto subjektoch predsa nezávisí od toho či je niekde Jano , alebo Paľo. Efektivita hospodárenia závisí od PRAVIDIEL, po slovensky "zákonov" , aké sú platné v istom čase a od orgánov , ktoré kontrolujú ich dodržiavanie a VYNUCUJÚ ich plnenie. A to sa po privatizácií PODSTATNE zmenilo (prečo, o tom sa dá z časti dočítať v spise Gorila). Dovolím si tvrdiť, že skoro KAŽDÝ z nás by kradol, resp. " hospodáril" tak, ako Ducký, keby bol na jeho mieste v tom čase. Bolo to jedno z dejstiev tragického procesu, ktorý sa volá "transformácia" a ktorý prebiehal pred tým, aj po tom. Dnes nám prináša "ovocie" ktoré budeme ešte dlho cítiť. Ale k tým "stratám". Relatívne, populisticky, je to čo tvrdíte skoro pravda, až na malé ALE. Viete o koľko sa zvýšili tržby SPP od čias kraľovania Duckého po "privatizáciu" SPP, resp. 2-3 roky po nej ? Viete o koľko sa zvýšili bez hmatateľného vonkajšieho vplyvu ceny pre slovenského odberateľa? Viete koľko plynu pretieklo cez tranzit?????? Ducký bol nesporne svojim spôsobom zlodej (Nekradol však pre seba, lebo nemal deti, ale pre smečku Mečiarových megarozkrádačov, ktorí tu vládnu aj dnes. Len tak pre zaujímavosť jeho štátny tajomník bol nejaký pán Brhel, priateľ so spoločnosťou Corinex). Keď si však odpoviete na horné 3 otázky zistíte, že o nič menší "zlodeji" nie sú ani dnešní zahraniční akcionári. SPP bolo a z časti aj je pre nich doslova dojnou kravou. Miliardové zmluvy za "poradenstvo" za druhej poprivatizačnej Dzurindovej vlády (ale aj za Fica a Radičovej vlády) o tom sa nepíše, aby sme náhodou nenahnevali našich nemeckých a francúzkych "priateľov". Naposledy ich cudne nepriamo spomenul Sulík.Synergické efekty,ktoré nemcom a francúzom priniesli ďalšie peniaze, uprednostňovanie dodávateľov tovarov a služieb do SPP z nemecka a francúzka. Hovoríte tu o nevýhodnej zmluve s Gazpromom, zároveň o tom, že nás bude tranzit obchádzať. Nemci (zároveň akcionári SPP a obchodní partneri Severného prúdu, Schroder predseda DR) a Rusi na druhej strane ,v orgánoch Gazprom ako člen DR zástupca Ruhrgas ako akcionár, ešte Vám to nedopaľuje??? Je to náhoda????? Zrazu chcú SPP predať, je tu už Kellner, Křetinský a Tkáč zo svojou smečkou a chcú z toho polovyžmýkaného citróna ešte niečo vyžmýchať. Aký zmysel mala "kúpa " SPP?????, Nič ??????? Nedopaľuje?????? Myslíte že Nemci a Francúzi nemajú v tejto oblasti plány na 15-20 rokov dopredu, ktorých sa drží každá vláda (na rozdiel od tých našich IDIOTOV).
A Ešte k odčleneniu tranzitu od distribúcie. To sú báchorky EÚ šité na nové kolónie ako sme my. Som prenáramne zvedavý , či sa tomu podriadia aj RWE, E ON, Ruhrgas, Gas de France a ďalší giganti. Silne mi to totiž pripomína v istom zmysle "privatizáciu", resp. "odštátňovanie " Slovenských Elektrárni a.s. talianskym skoro štátnym koncernom Enel. Príkladov je viac. Ale zhrniem to. Niekedy sa tomuto procesu hovorilo hospodárska kolonizácia a je to dobrý základ toho, aby v SR bol ešte dlho ostal priemerný plat občana oproti nemeckému , alebo francúzkemu občanovi v pomere 1:4-5 . Asi toľko.
 
Hodnoť

 

co to je za PR clanek, je to plne nesmyslu a demagogie.
1/ cena plynu je dohoda mezi odbratelem a dodavatelem. Pokud nebude pro nas plyn zajimavy cenou, tak se proste odstrihneme a budeme kurit kalmi z Ostravy, co je nas po tom, ze tu bude smradu a bordelu. Pokud se bude s nami jednat jako s ovcemi, tak se podle toho budeme chovat.
2/ SPP vykazali zisk v segmentu domacnosti dostatecny, problem je v tom, ze zisk je okamzite vytunelovany a odvedeny do EU za ruzne poradenstvi a sluzby. Podle mne je to cisty tunel na okradani obyvatelstva. Co tak udelat ekonomicky audit v SPP a zjistit, kam penize za trzby opravdu jdou ??
3/ cena za plyn z Ruska je tajna a nikde se nedocteme, jaka je jeho skutecna cena. Ani nahodou neverim, ze domacnostem prodavaji za cenu nizsi, nez ji kupuji. Podle mne je to cele odrb na ovce, ale zaslouzi si to. Podle mne by jsme se meli na SPP uplne vyprdnout a nech si s tim plynem delaji co chteji.
 


Najčítanejšie


 1. Pavel Sibyla: Hrozná pravda o zadržaní Haščáka a väzbe Jankovskej 1 911
 2. Rudolf Pado: Kde sa túla zdravotnícky odpad z celoplošného testovania na Covid-19? 388
 3. Martin Ondráš: Mičovskému kolabuje rezort, minister mlčí..... 338
 4. Jozef Sitko: Je ešte Sulík politikom vládnym či už opozičným? 291
 5. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka 276
 6. Denis Kinski: Andrej Hryc: Zaujímavá osobnosť, všestranný herec ... 230
 7. Matúš Suby: Keď na Vás developer Lorinčík Háje podá trestné oznámenie resp. o 3 "faktoch" 228
 8. Věra Tepličková: Keď ku svojej hodnote potrebuješ krúžky 221
 9. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 220
 10. INEKO: Ako vyriešiť kolóny na preťažených cestách 220

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka
 2. Marian Vojtko: Odstrániť riziko - a úplne...
 3. Peter Biščo: Pani Iveta Radičová hľadá politickú kultúru terajšej vlády.
 4. Ján Škerko: O výhre, peniazoch a sexe
 5. Jozef Kovalík: Sám
 6. Jan Vaněra: SLOVENSKO-MAĎARSKÉ POHRANIČIE V OKOLÍ RIEKY IPEĽ - 7.11.2020
 7. Miriam Studeničová: Životná potreba svätenia sviatočného dňa!
 8. Peter Ďuroška: Nadácia SPP podporila projekt zrakovo postihnutých športovcov
 9. Michal Kováč: Ako sa IBM zo straty vrátila späť k ziskom
 10. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ


Už ste čítali?