Milujem stupiditu európskych politikov, alebo keď je biela čiernou

Autor: Juraj Polacek | 5.12.2014 o 23:52 | (upravené 6.12.2014 o 7:30) Karma článku: 6,22 | Prečítané:  1563x

O tom, aký stupeň rektálneho alpinizmu musí človek dosiahnuť, aby  sa stal "dôveryhodným" politikom európskej úrovne.

Málokto dnes pochybuje, že zásady v politike sú vo všeobecnosti príťažou. Správny a hlavne úspešný politik je bezcharakterný, bez chrbtovej kosti, cynický a predajný. Nakoniec, vidíme to dennodenne na domácej parlamentnej pôde, kde podobnej charakteristike zodpovedá nemálo úspešných jedincov. Ovšem verejné vystupovanie a hlavne zdôvodňovanie rôznych konaní sa bez moralizovania a odvolávania na zásady nezaobíde. Takto sa môžeme dozvedieť, že je nemorálne sa kamarátiť s krajinou, ktorá nedovolí hlásať homosexuálnu propagandu pred mládežou, ale vôbec nám nevadí iná, kde sa za homosexualitu popravuje. Vadí nám, že v niektorej inej krajine je diktatúra, ktorá síce zabezpečuje sekulárny charakter krajiny a bezproblémové spolužitie rôznych konfesií, ale čo sa dá robiť, nie je to náš kamarát. Zato v inej krajine, kde sa za proselytizáciu popravuje, je všetko v najlepšom poriadku. Dokonca nevadí ani brutálny feudálny režim. Ale je to náš kamarát, ktorý má jednak veľa ropy, veľa peňazí a je ochotný nám ich podarovať. Pravda, za správnu mieru ohybnosti názoru...

Rovnako je to aj vo vzťahu k medzinárodnej politike. Pri Američanmi hlásanej potrebe tzv. zásadovej politiky voči ruskému postupu na Ukrajine, Európa bola od začiatku krajne neochotná ísť do politiky konfrontácie. Až neokrôchaný, vpravde koloniálny prístup Washingtonu, prinútil európske štáty pripojiť sa k obchodnej vojne voči Rusku. Ktorá však v Európe neprináša nikomu nič, naopak, máme z nej len ťažké straty. Rusko trpí, Únia tiež, ovšem je celkom povšimnutiahodné, že profituje USA a ďalší hlavný konkurent EU, Čína.

Zastavenie projektu South Stream Rusmi (kvôli nátlaku na Bulharsko zo strany USA a vedenia Európskej Únie) a jeho presmerovanie do Turecka  nielenže neznamená víťazstvo Únie, ale fakticky sme z Turecka urobili druhú Ukrajinu, od ktorej bude v budúcnosti závislá celá južná Európa. Naviac pri pytačkách Ruska voči Turecku o jeho pripojení k SCO, prípadne BRICS by sa v budúcnosti mohlo jednať o hospodársky konkurenčnú krajinu. Pri pochybnostiach posledných rokov o vernosti Turecka v rámci NATO, sa z krajiny, ktorá drží kľúč od Čierneho mora (a teda aj našich spojencov v rámci NATO Bulharska a Rumunska, prípadne Ukrajiny, ako hlavného spojenca mimo NATO) stáva hráč, ktorého postoj zásadným spôsobom ovplyvní budúcnosť Európy. Ak Turecko preskočí k Rusom, zo škrtiaceho obojka okolo hrdla Ruska, ktorý v posledných desaťročiach formuje USA, sa stane - škrtiaci obojok okolo Európy.

Vyjadrenia amerických predstaviteľov dávajú jasne najavo, čo si o samostatnosti Európy myslia. Victoria Nuland so svojim slávnym "Fuck the EU" je toho najlepším dôlazom. Posledným neuveriteľným počinom bolo prehlásenie prezidenta Obamu pri príležitosti pravidelného štvrťročného okrúhleho stola poriadanom denníkom The Wall Street Journal. Pozrite si video cca od 00:45  
http://www.c-span.org/video/?323005-1/president-obama-remarks-business-roundtable,
kde Obama vyjadruje presvedčenie, že sankcie sú správnou cestou. Veď treba jednak potrestať Rusov a zmeniť ich režim cestou poškodenia ich ekonomiky. A priznal že spolu s Rusmi trpí aj Európa. NIE však ekonomika USA... a to v čase, keď voľný pád do recesie v Únii sa skloňuje na všetkých stránkach ekonomických denníkov a keď na hraniciach Schengenu je pripravená miliónová masa utečencov zo Sýrie - zhodou okolností spôsobená politikou USA. 

Myslím, že je nezodpovedné sa stavať nevšímavo k záujmom Európy, nesledovať geopolitické dramatické zmeny, vystupovať ako nesvojprávny vazal USA a ešte prehlasovať, aká je táto politika správna. Bohužiaľ to je práve vlastnosť väčšiny špičkových európskych politikov, pri ktorých odvahe sa protiviť Bielemu domu vždy do návštevy Washingtonu, si nemôžem nespomenúť na starý socialistický vtip.

"Štátna delegácia ... socialistickej republiky pricestovala do Moskvy na výmenu názorov na najvyššej úrovni. Aby im v Moskve vymenili názory."

Podporte na Vybrali SME

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?