Trajektória Ficizmu

Autor: Juraj Polacek | 28.11.2013 o 2:14 | (upravené 28.11.2013 o 3:35) Karma článku: 15,76 | Prečítané:  1017x

Župné voľby sa javili pred pár mesiacmi ako nezáživná povinná jazda. Samosprávne kraje sú podľa väčšiny politiky nefunkčným prvkom samosprávy a podľa mnohých z nich je ich zrušenie najpragmatickejším počinom. Avšak dnes vieme, že sme sa všetci mýlili.

Dva kraje totiž naplno odhalili vysoký mobilizačný potenciál Ficovej vlády. Bohužiaľ pre Smer nie u jeho sympatizantov, ale u jeho odporcov. Vo svetle víťazstva radikalizmu v Bystrici úplne zanikol oveľa dôležitejší nevídaný výprask, ktorý utrpel Smer zoči-voči zjednotenej opozícii. Bolo to doslova mini referendum proti Smeru ako takému a skončilo fiaskom pre akékoľvek ambície získať podiel na samospráve kraja.

Róbert FicoAko som už viackrát avizoval, Fico vedie skoro rok neohlásenú prezidentskú kampaň. Zdá sa, že jej ohlásenie a konečná realizácia sú prakticky zablokované práve prebehnutými voľbami. V Bystrici sa totiž ukázalo, že ľudia si začínajú uvedomovať neschopnosť Smeru riešiť nielen sociálne, ale akékoľvek problémy. Bratislava zas ukázala cestu, ktorou by sa uberala prípadná dvojkolová voľba prezidenta pri zjednotení sa opozície.

Fico má hlavu v smútku - rozpočet na rok 2013 postavil systémom "Po mne potopa". Všetky svoje snahy zameral na to, aby ľudia nemuseli platiť za neriešenie problémov skôr ako v roku 2014, keď predpokladal nástup na pozíciu prezidenta. Keďže nebude môcť kandidovať - holt, vrece zemiakov je ťažký súper, bude musieť žiť s týmto bremenom na krku. Rok 2014 možno ešte ekonomicky prežije, ale rok 2015 bude rokom rozpočtovej krízy. A to Smeru zlomí krk definitívne, aby skolaboval vo voľbách v roku 2016.

Podobný scenár sa dal očakávať. Ako každý neschopný populista môže predvádzať svoje kúzla len dovtedy kým nedôjdu zdroje. Každý mohol tušiť, že neriešenie problémov Fica doženie, len som neodhadol, že to príde tak rýchlo (ale to zrejme nečakal ani Fico). Je síce pravda, že bolo strategickou chybou pustiť uzdu svojim kumpánom v očakávaní svojho odchodu mimo exekutívu, ale v súčasnosti je hlavné to, čo spomenula analýza "Vrtieť psom". Prestal čítať voličov, začína sa spoliehať na technológiu marketingu a namiesto klasického populizmu - hovoriť to, čo chce počuť volič, začal "predávať teplý vzduch". Presne takto skončil Mečiar.

Ovšem treba si ešte raz pripomenúť, že tak u Mečiara ako aj u Fica ide o zákonitý výsledok. Populista hrá pyramídovú hru. Nadmerné sľuby a očakávania voličov pokrýva nahromadenými statkami, pôžičkami a predajom aktív. V momente ako dôjdu, musí zmeniť rétoriku, namiesto reflektovania nálad elektorátu musí začať vytvárať fatamorgány, ktoré sa však veľmi rýchlo dostanú do rozporu s realitou. Prehlasovať biedu za cnosť, nezamestnanosť za príležitosť, hlad za za zdravý životný štýl a zdaňovanie za solidárnosť môžu ukojiť akurát tak ideológov a fanatikov.

Ficovi zdroje ešte nedošli v celoštátnom meradle - stále má k dispozícii úverovú linku, zopár veľkých podnikov na predaj a 2.dôchodkový pilier, ktorý môže vykradnúť po vzore okolitých štátov. Lokálne sa však hlavne v Banskej Bystrici prejavila iritujúca neschopnosť vymôcť rovnosť pred zákonom, bohapusté a neuveriteľne drzé rozkrádanie s justičnou imunitou, zvyšujúca sa nezamestnanosť ako výsledok likvidácie podnikateľov a v neposlednom rade neriešenie cigánskeho problému.

Na záver by som ešte doplnil jednu vec. Napriek možnému pádu Smeru z výslnia nepredpokladám, že vznikne stabilná pravicová vláda po prípadnej prehre Smer vo voľbách. Slovensko bude potrebovať hĺbkovú očistu, radikálne škrty v zákonoch po nájazde kobyliek Smeru na legislatívu, deratizovať justíciu. To však môže urobiť len zomknutá efektívna a cieľavedomá reformná vláda.

Zatiaľ to však na strane opozície nevyzerá príliš dobre. Nezachytil som nejaké veľké zmeny v jednotlivých stranách. Sú tam opäť tie staré tváre, ktoré proste sebareflexiu nespravia, prinesú si so sebou staré zákulisné hry, staré animozity, starých sponzorov (ktorí nebudú chcieť koštiale...) a bude zázrak keď len v prípadnej vláde vydržia spolu štyri roky.

Napriek odchodu Smeru do opozície, dnes možno len ťažko očakávať nejaké zásadne reformy.

Vybrali SME

Zdroj:
http://jurajpolacek.blog.sme.sk/c/339508/Ficova-prezidentura-nocna-mora-sa-prehlbuje.html
http://vrtietpsom.blog.sme.sk/c/343246/Dva-zufale-tyzdne-Roberta-Fica.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Správa o stave republiky: Vládnu nám Fekišovce (píše Samo Marec)

Mali plné ústa rečí o boji proti papalášom, ale pri prvej príležitosti sa sami papalášmi stali.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Čas na zadné dvierka

Právny štát sa odkladá. Poľsko a Maďarsko zrejme prinútia Úniu k ústupu.


Už ste čítali?