Ficova prezidentúra - nočná mora sa prehlbuje

Autor: Juraj Polacek | 12.10.2013 o 6:00 | (upravené 13.10.2013 o 12:15) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1677x

V časopise .týždeň, v jeho online vydaní vyšiel rozhovor s ústavným právnikom Ivanom Trimajom,  ktorý dal môjmu podozreniu, že Ficovi ide o veľmi silný prezidentský mandát, dôvodný rámec.

Róbert FicoRóbert FicoAktuality

 

Toto zaujímavé video, si môžete pozrieť tu, alebo stiahnuť tu

 

Súčasný stav

Vo videu bolo spomenuté to, čo som nenašiel v článkoch ústavy - že prezident má právo sa zúčastňovať  zasadaní vlády. Podľa Ústavy článku 102 odsek 1 písmeno r)  prezident má právo vyžadovať si od vlády Slovenskej republiky a od jej členov informácie potrebné na plnenie svojich úloh. V Rokovacom poriadku vlády tiež nie je explicitne spomenutá táto zaujímavá možnosť, avšak Rokovací poriadok vlády nemá silu Ústavy, jeho zmena je možná kedykoľvek.

Túto možnosť navrhol kodifikovať predseda parlamentu Paška a pridal sa aj prezident Gašparovič. V súčasnosti má vláda na rokovanie vlády možnosť dobrovoľne si prizývať ľudí  a ako vidno na obrázku z prvého zasadnutia vlády,  prezident môže byť tiež prizvaný.

gasparovic-vo-vlade.jpg
Ivan Majerský, Pravda

 

Možnosť predsedať zasadnutiam vlády je však pre technológa moci, ako je Fico, lákavá. Naviac keď Ústavu netreba lámať a stačí novelizovať zákon o Rokovacom poriadku vlády, k čomu je súčasný počet poslancov Smeru viac ako dostatočný. Samozrejme, že lepšie by bolo upraviť Ústavu, ale takýmto počtom poslancov Smer-SD nedisponuje.

Inou rečou povedané, ak sa Fico stane prezidentom podľa môjho scenára, ktorý som spomenul v článku na túto tému, žiadne zmeny aspoň na dva roky vo fungovaní exekutívy nenastanú. Ak bude mať naviac prezident právomoc riadiť zasadania vlády, potom bude  na jej čele bábka, priamo nominovaná a riadená prezidentom aj na zasadaniach vlády.

Pripomeňme si o čo ide v uvedenom scenári - Róbert Fico bude naďalej aj ako prezident predsedom strany Smer-SD, z tejto pozície bude osobne menežovať prácu poslancov v Národnej rade SR a cez kontrolu snemovne má  zároveň rozhodúce právomoci aj na personálne obsadenie ústavných funkcií  a exekutívy, t.j. vlády.

Novinkou je, že z pozície akčného prezidenta  bude zároveň kontrolovať priamo aj prácu vlády.

Fico bude prakticky samovládcom s neuveriteľnou, v demokratických pomeroch nevídanou koncentráciou moci. Bude nielen ústavným arbitrom, sudcom, ale zároveň aj prokurátorom a policajtom. A aby toho nebolo dosť, za výkon prezidentskej funkcie podľa ústavy obdrží plnú imunitu ak nebude vykonávať úmyselnú protústavnú činnosť alebo sa nedopustí velezrady (č.107 Ústavy). Aj na posúdenie toho, či prezident niečo porušil by sa muselo nájsť 90 poslancov pre podanie na Ústavny súd.

Doslova, pokiaľ nebude vo funkcii vykonávať genocídu, ale "len" spreneverovať, korumpovať a dosadzovať svojich ľudí, nič mu nehrozí. Po skončení vlády Smeru v roku 2016 bude môcť naďalej manipulovať s vládou a akýkoľvek výsledok volieb, akúkoľvek personálnu nomináciu, ktorá mu nebude po vôli, bude môcť zablokovať.

Podľa toho, ako to vyzerá s návrhom štátneho rozpočtu a hľadania zdrojov je zrejmé, že sa chystá ofenzíva súčasného predsedu vlády na post prezidenta. Zaujíma ho len spokojnosť ľudí do volieb 2014 a potom - po mne potopa. Pridáva na platoch štátnym zamestnancom, požičiava si na úkor budúcich zdrojov, potápa živnostníkov a malé spoločnosti svojimi zdieračskými zdaneniami. Svoju funkciu premiéra využíva a bude využívať na bezkonkurenčnú kampaň.

Priemet budúcnosti

Podľa mňa je viac ako jasné, že dnes nejde o nič iné len o faktické inštalovanie prezidentského režimu. Všetky komponenty sú prítomné - máme tu silný mandát, výklad Ústavného súdu, cieľavedomého politika, dostatočnú mocenskú oporu.

Ak odhliadneme od vonkajších vplyvov (vplyv Bruselu, možný kolaps Eura, kríza apod), sú len dve možnosti :

 1. Róbert Fico bude kandidovať a neuspeje. Silný mandát prezidenta získa človek ako Kiska, Osuský či Procházka. Títo ľudia budú v jednoznačnej opozícii voči súčasnej vláde a keďže táto nemá žiadnu perspektívu reálneho fungovania s nastaveným rozpočtom a hospodárením, ekonomika bude naďalej kolabovať, zvyšovať sa nezamestnanosť, čo spôsobí zrútenie sa preferencií.

  Prezident bude blokovať personálne a legislatívne aktivity vlády, ktoré nebudú v súlade s demokraciou a zákonnosťou, čím neumožní prehlbovanie korupcie a nezákonnosti. Vláda Smeru v roku 2016 skončí a s ňou upadne aj sláva Róberta Fica, jeho aureola Záchrancu slovenského národa a Neporaziteľného nadsamca.

  Neúspech Smeru predznamená jeho budúci rozpad. Aj tak je to len "zlepenec" záujmových korupčných skupín pod jednou hlavičkou. Bez zdrojov na rozkrádanie tento konglomerát nemá dôvod na existenciu. Odídu sponzori, stiahnu sa najviac ohrození straníci a strana bude upadať...  

  Víťazná koalícia začne v roku 2016 s rýchlou rekonštrukciou justície, aby sa konečne zlikvidovala harabinovská súdna mafia, ktorá stojí pri základoch celej babylonskej veže neresti, korupcie a rozkrádania. Začne sa s preverovaním obchodov, ekonomických rozhodnutí a majetkových pomerov členov vlády. Bez opory justičnej mafie je vysoká pravdepodobnosť, že dôjde k trestnému postihu niektorých funkcionárov vlády či štátnej administratívy. Ekonomika sa bude dvíhať z trosiek, ktoré tu po roku 2016 ostanú a minimálne na 4 roky bude mať Slovensko sa čas nadýchnuť. Vzhľadom na pád Smeru je však skôr pravdepodobné, že pôjde o dlhší časový úsek
  .
 2. Róbert Fico bude kandidovať, vyhrá a zavedie všetko tak, ako som popísal. Do roku 2016 bude fakticky absolutistickým monarchom a keďže bude platiť z bodu jedna všetko o schopnostiach Smeru riadiť krajinu nepredpokladám drvivú výhru Smeru v parlamentných voľbách. Avšak prezident Fico bude jednak nápomocný kampani Smeru, hoci sa zbaví priamej zodpovednosti za jej politiku, ale pri zostavovaní novej vlády zamietne akýkoľvek návrh, ktorý by Smer mohol poškodiť. Pokiaľ sa bude dať, výsledkom bude koalícia Smeru a napr. KDH. Tým sa jednak zabezpečí kontinuita vysávania verejných zdrojov, ale tiež podpora Róberta Fica pre prezidentské voľby 2019. 

  Tento scénar mu zabezpečí pohodlný život až do šesťdesiatky a potom bude môcť odísť do dôchodku v roku 2024 ale už v kompletne zmenenej krajine. Krajine, ktorá bude úplne zdecimovaná nájazdami oligarchie, korupčných a rodinkárskych kobyliek, v krajine kde právo neplatí.

Nie som si istý, či zástancovia filozofie "Slováci musia žrať korienky trávy aby sa zobudili" majú právo sa tešiť z takéhoto úpadku, ktorý by nastal po víťazstve R.Fica. Je skrátka nemožné, aby 12rokov (s krátkym prerušením) vlády korupcie, nepotizmu a oligarchie neurobilo definitívnu čiaru za ambíciou Slovenska stať sa krajinou pre ľudí v nej žijúcich. Dnes zo systému ťaží iba pár tisíc ľudí, na ktorých sa skladá pár miliónov a tento stav sa mimoriadne prehĺbi. Dnešné nastavenia sociálneho systému spôsobia ostrú sociálnu diferenciáciu a mezi veľmi úzkou špičkou miliardárov a masou chudobných, ľahostajných a nevzdelaných, sa bude nachádzať len percentuálne malá, stále sa zmenšujúca vrstva strednej vrstvy, malých a stredných podnikateľov.

Keďže tvorba zdrojov národného dôchodku nepochádza z daní byrokracie ani z pár mamutích koncernoch, ale činorodou aktivitou domácich podnikateľov bude stále menej zdrojov, čím bude dramaticky chudobnieť zvyšok spoločnosti. Do dôchodku začnú odchádzať silné povojnové generácie a pri neustálej nerovnováhe potrieb a zdrojov, pri nemožnosti požičiavať si na svetových trhoch nebude možné dať týmto ľuďom čo majú sľúbené.

Skrátka pri Ficovi spoločnosť nemá najmenšiu šancu na lepší život. Dostane len príležitosť zažiť si to najhoršie z oboch systémov rokov minulých, kde do guláša ekonomiky, riadenia štátu a sociálnych podmienok, kapitalizmus aj socializmus prihodia tie najnechutnejšie ingrediencie. Výsledkom nebude bolenie brucha, ale ťažká otrava, kolaps spoločnosti

Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale tento stav nie je možné dopustiť.

Občania, treba prísť ku voľbám. Róbert Fico má mediálnu podporu, má vynikajúci marketing, ľudia na vidieku a tí, ktorí čerpajú informácie len z RTVS podporujú jeho ambície. Týchto ľudí je veľa - ale stále menej ako zvyšok spoločnosti, ktorá Fica nechce. Záchranou je vysoká volebná účasť.

Prezidentské voľby 2014 budú plebiscitom o tom, kam Slovensko nasledujúce roky pôjde. Či dostane šancu na lepší život alebo ostane chudobnou neslobodnou krajinou pre zlých ľudí vedenou despotickou vládou.

Vaša účasť vo voľbách rozhodne.

 

Zdroje:
http://video.tyzden.sk/eugen-korda/2013/10/09/fico-prezidentom-rizika-volby/
http://62.197.233.92/data/videos/20131009/202309-e8d1ff7.mp4
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/248070-silnejsi-prezident-nie-je-vraj-temou-dna/
http://jurajpolacek.blogspot.sk/2013/07/fico-prezident-nocna-mora.html
http://komentare.hnonline.sk/komentare-hn-152/fico-sa-naucil-cestovat-v-case-585519

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Čas na zadné dvierka

Právny štát sa odkladá. Poľsko a Maďarsko zrejme prinútia Úniu k ústupu.

Nového šéfa polície vyberá aj Spišiak. Prišli štyri prihlášky

Konečné slovo pri výbere bude mať minister Mikulec.


Už ste čítali?