Zachráňte Róberta, alebo ako som prvýkrát obhajoval Fica

Autor: Juraj Polacek | 30.8.2013 o 5:20 | (upravené 26.9.2013 o 12:00) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  769x

Kde je hranica medzi súkromným a verejným? Čo nás má u verejne činných osôb, ktoré žijú z peňazí daňových poplatníkov zaujímať?

Bulvárne denníky zverejnili fotografie a komentáre premiéra Róberta Fica v dôverných pózach so sekretárkou pracujúcou na úrade vlády. Fotky vzbudili veľké pohoršenie a na preméra sa spustil príval špiny. Hlavný dôvod je ten, že osoba na čele štátu sa musí správať vždy a všade nekritizovateľným a "morálnym" spôsobom

Súkromie politika

Bez ohľadu na to aký mám vzťah k Róbertovi Ficovi, striktne rozlišujem čo si robí v súkromnom živote a čo na verejnosti. Verejné aktivity budem tvrdo kritizovať, do jeho súkromných aktivít ma nič, pokiaľ nezasahujú do verejného života. Ak bude striedať partnerky, vypovedá to len o jeho potencii, partnerských problémoch a  charakterových vlastnostiach. Problém, ktorý som oprávneny skúmať a kritizovať, vzniká vtedy ak bude týmto partnerkám rozdávať benefity a odmeny z verejných prostriedkov, ak jeho súkromný život má vplyv aj na verejné rozhodnutia.

Vôbec ma nezaujíma, že sa s nejakou čerstvo vyštudovanou absolventkou muchluje v aute. To je problém jeho životnej partnerky. Ovšem iná vec je odkiaľ si 27 ročná žena bez oficiálnych nadštandartných príjmov na kúpu bytu zaobstarala peniaze. Dotyčná osoba vlastní byt v novostavbe na bratislavských Dlhých dieloch a podľa Plus 7 dní jazdí na luxusnom Audi v hodnote okolo 30-tisíc eur. Sama na to nemá, ručiť v banke nemá čím, to znamená že má peniaze z iného zdroja.

Buď ide o zneužitie verejných zdrojov, čo je prípad pre NKÚ, ale by sa mal začať starať Daňový úrad o zdroj peňazí a či dotyčný, ktoré tie peniaze daroval ich mal legálne. Pamätajte, že Al Caponeho nezavreli za lúpeže a vraždy, ale za to že nevedel dokladovať zdroj príjmov, t.j. za daňové úniky. Rovnaký prípad je podľa mňa aj toto.

Denník SME naznačil aj iný dôvod verejného záujmu. Predsa len je prvá osoba výkonnej štátnej moci niekto, kto má reálnu moc a každá osoba v jeho blízkosti má možnosť ovlyvniť rozhodnutia premiéra. Z môjho pohľadu na morálne hľadisko je síce jedno, čo si premiér robí a s kým, ale z hľadiska verejného záujmu to jedno nie je. Ak je niekto skutočne blízkou osobou premiéra, stáva sa aj táto osoba hodná osobitného zreteľa a verejnosť má výsostné právo vedieť o jej aktivitách.

Úlohou novinárou, kontrolných a štátnych úradov by teda nemalo byť škandalizovanie súkromia premiéra ale len to či nedochádza k pochybným aktivitám pri správe verejných zdrojov.

Trocha som sa zasníval... Kým u nás nebude takto opísaný prístup k verejným funkcionárom, kým nebude rovnosť pred zákonom, dovtedy u nás nebude skutočná demokracia. A bude vôbec niekedy?

Morálka štát neriadi, je dôležitá pri rozhodovaní vo voľbách. Mimochodom prvé voľby, kde môžeme túto morálnu dilemu brať do úvahy, sú prezidentské voľby, kde chce Róbert Fico kandidovať...

Zdroj :
http://www.sme.sk/c/6916794/fico-nevysvetlil-otazky-z-druznych-fotografii-so-sekretarkou.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Správa o stave republiky: Vládnu nám Fekišovce (píše Samo Marec)

Mali plné ústa rečí o boji proti papalášom, ale pri prvej príležitosti sa sami papalášmi stali.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Čas na zadné dvierka

Právny štát sa odkladá. Poľsko a Maďarsko zrejme prinútia Úniu k ústupu.


Už ste čítali?