Nezabúdame a nepoddáme sa!

Autor: Juraj Polacek | 27.8.2013 o 17:00 | (upravené 27.8.2013 o 19:37) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  448x

Vyhlásenie predsedu Zahraničného výboru NRSR Františka Šebeja a predsedu Výboru NRSR pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolfa Chmela

Vyjadrujeme znepokojenie a nesúhlas s policajným zásahom na Červenom námestí v Moskve 25.8.2013 proti skupine demonštrantov, ktorí si pripomínali 45.výročie protestu ôsmich odvážnych občanov Sovietskeho zväzu proti vojenskej okupácii Československa. Nemali by sme zabudnúť ani dnes na ich mená – Larisa Bogoraz, Konstantin Babickij, Vadim Delaunay, Vladimir Dremljuga, Pavel Litvinov, Natalia Gorbanevskaja, Viktor Fajnberg, Tatjana Bajeva.

V najtemnejšej chvíli našej povojnovej histórie práve oni stelesňovali nádej, že zápas o slobodu nezomrel pod pásmi okupantských tankov. Siedmi z ôsmich statočných skončili na dlhé roky v žalároch, vo vyhnanstve a psychiatrických liečebniach.

Pripomenutie tohto ich hrdinského občianskeho postoja slobodných ľudí dňa 25.augusta 2013 vnímame ako vzdanie holdu slobode, pravde a odvahe.

O to poľutovaniahodnejšie je, že spomienku na toto hrdinstvo ukončila ruská polícia zatýkaním, akoby išlo o kriminálny čin. Poburuje nás, že účastníkom, medzi ktorými opätovne bola aj Natalia Gorbanevskaja, hrozia aj vysoké finančné tresty. Upozorňujeme, že Rusko sa opakovane za akt vojenskej intervencie a okupácie , ktorá sa ukončila odchodom ruských vojsk až v roku 1991, ospravedlnilo. Postup represívnych orgánov voči účastníkom spomienky v nás však vyvoláva dojem, akoby sa súčasné ruské vedenie k ospravedlneniu nehlásilo.

Sme presvedčení, že vzťahom medzi našimi krajinami by viac prospelo, keby ruskí politici stáli na strane tých, ktorí si pripomínajú hrdinstvo vlastných občanov.chmel.jpg sebej.jpg
Rudolf Chmel František Šebej

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Správa o stave republiky: Vládnu nám Fekišovce (píše Samo Marec)

Mali plné ústa rečí o boji proti papalášom, ale pri prvej príležitosti sa sami papalášmi stali.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Čas na zadné dvierka

Právny štát sa odkladá. Poľsko a Maďarsko zrejme prinútia Úniu k ústupu.


Už ste čítali?