Extrémistická pravicová strana Smer-SD

Autor: Juraj Polacek | 19.7.2013 o 8:20 | (upravené 19.7.2013 o 22:03) Karma článku: 15,66 | Prečítané:  1510x

Strana Smer-SD sa často prezentuje ako stredo ľavicová strana, zastávajúca skôr záujmy chudobných, konajúca v ich prospech a bojujúca proti najbohatším oligarchom. Aká je však pravda?

Biznis projektBiznis projektIT News

Smer-SD nie je vôbec stredová, nevie čo je ľavicovosť a už vôbec nie je strana.

Prečítajte si tento text na stránkach online časopisu Rexter a potom sledujte akú verejnú rétoriku a politiku budú prezentovať extrémistické strany Smer-SD či SNS...

Myslím, že napriek častému deleniu pravica a ľavica na základe rôznych umelých kritérií, sú výsledky konaní týchto hnutí až prekvapujúco podobné. Tak ako nacistické Nemecko aj stalinská ríša boli v podstate rovnaké, aj tzv. extrémistické pravicové názory sú v skutočnosti vlastné väčšine voličov Smeru.

Túto skutočnosť chladne pragmatický marketing Smeru dokonale ovláda a preto sa často k hraniciam extrémizmu približuje a dokonca ich aj prekračuje. A to nielen slovom, ale aj skutkom.  Naposledy to bolo napr. výrokmi premiéra Fica, že za percentá nezamestnanosti môže "osadníci" a tiež súhlasné stanovisko s mlátením demonštrantov v Turecku. Centralizácia, uchopenie moci, zrušenie všetkých demokratických tradícií je tiež typickým príznakom extrémizmu. Či je to protiústavné menovanie Generálneho prokurátora, ovplyvnenie všetkých ústavných funkcií a naposledy aj snaha o zmenu volebného zákona. To je len pár príkladov dokumentujúcich to, čo štúdia považuje za extrémnu pravicu.

Smer-SD nezastupuje reálne ľudí živiacich sa prácou. Jej zákony naopak sťažujú ľuďom zamestnať  sa, zvyšujú nezamestnanosť a zvyšujú biedu - opäť charakteristiky, ktoré ľavičiar automaticky prisudzuje pravici.

Podľa teórie by ľavicová strana mala sťažovať život monopolom, oligarchov a veľkopodnikateľom. Sú to však práve títo ľudia a firmy, ktorí napriek kríze a zvyšujúcej sa biede bohatnú.  Hlavný zdroj príjmov - stredná vrstva, živnostníci, malé a stredné podnikanie je činnosťou Smeru-SD likvidovaný. Tak kde je tu ľavica? Ja ju nevidím

Takže môžeme nazvať Smer - Extrémne pravicou stranou? Ani to nie je pravda. Strana je záujmová skupina na presadzovanie nejakým ideologických alebo spoločensky prospešných názorov. V skutočnosti je Smer-SD biznis projekt ľudí, ktorí sú na špici pyramídy a šedých eminencií za oponou.

Aké je teda poučenie?

Z uvedených dôvodov prezentovaný text v úvode napriek jeho honosnému názvu nepovažujem za popis tzv. pravicových tendencií, ale za popis slabej vyspelosti občianskej spoločnosti a degradácie slobody na Slovensku, ktorý je zneužívaný populistickými, nacionalistickými a extrémistickými skupinami ľubovoľného zafarbenia.

Článok je tiež ironizujúci pohľad, ako prezentuje ľavica pravicu. Podľa socialistov sa pravica vyznačuje necitlivosťou voči pracujúcim, ich prepúšťaním, znižovaním ochrany a všetko robí len pre ochranu "zlých kapitalistov". Zároveň samu seba opisuje ako ochrancov demokracie, všeľudových princípov a jej vláda je vládou ľudu v jeho prospech. Podľa nich je pravica čistým zlom, ktoré sa snaží túto demokraciu zrušiť, zaviesť centralizovaný totalitárny systém. Štúdia ako spoznávací znak extrémnej pravice hovorí o rôznych druhoch fóbií a predpojatostí. Bohužial tieto chrakteristiky sedia na Smer-SD ako uliate.

A Smer-SD je extrémistický, ultrapravicový obchodný projekt, akciová spoločnosť oligarchov


Vaša podpora na  Vybrali SME a klik na Dobrý článok poteší

Zdroj :
http://www.rexter.cz/vztah-slovenskych-obcanov-k-pravicovemu-extremizmu/2013/05/04/
http://moje.hnonline.sk/node/13750

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Robertova voľba

Prepustiť Trnku na slobodu, a vyzerať ešte viac ako mafia, Smeru nijako nepomôže. Ale tá druhá možnosť bola oveľa horšia.

Varil pre Stinga i prezidentov: Menu za tri eurá je odpad

Vlastnú reštauráciu vymenil za šéfkuchára v luxusnom hoteli.


Už ste čítali?