Galko-Bielik: Monsterproces na TA3

Autor: Juraj Polacek | 21.5.2013 o 23:20 | (upravené 21.5.2013 o 23:50) Karma článku: 16,88 | Prečítané:  1381x

Ak niekto nevie ako vyzerali monsterprocesy za čias komunistov, keď obvinení mali dopredu pripravené rozsudky, nech si pozrie reláciu TA3

Relácia TA3

 

Úvod

galko_ta3.jpgAk pozvem hosťa aby sa vyjadril k zisteniam ohľadom podozrenia na rozkrádanie tajných služieb za Baškovho pôsobenia a začnem vyťahovať nejaké iné veci - na ktoré mimochodom Galko slušne odpovedal v tom zmysle že nemal kompetencie na ich odhalenie a nemá ich ani Glváč, považujem to za mimoriadne neprofesionálne a oprávnene to nenazývam žurnalistika, ale hon na čarodejnice.

Fraška pred kamerou

Bolo to nechutné divadlo. Galka zavolali kvôli téme VOS/VSS a podozreniam na korupciu za Bašku. Moderátor Bielik tam však nesedel na to aby "odhalil pravdu", jeho úlohou bolo diskreditovať Galka na základe neoverených a z postu ministra obrany nezaujímavých informácií. Myslím že Galko ešte raz alebo dva krát zopakoval svoje pôvodné tvrdenie, že na hospodárenie tajných služieb nemá minister v rámci rozdelenia kompetencií dosah a Bielik sa ako pokazený verklík neustále oháňal len tým istým. Ľubo Galko sa nedal odviesť od témy, veľmi správne používal direktívne metódy, ako sa dostať ku slovu. Výsledkom bol nepozerateľný guláš. 

Do prvej polovice sa obaja aktéri len rozohrievali, relácia nevybočovala z rámca síce ostrej ale korektnej politickej debaty. V druhej polovici to bol práve hrubý súboj medzi snahou Bielika o diskreditáciu Galka a snahou Ľuba Galka nepristúpiť na hru Bielika.

bielik_ta3.jpgModerátor Bielik postupne od začiatku vyťahoval rôzne veci - začal odpočúvaním, potom sa na neho snažil vytiahnuť ekonomické veci a spojiť ho s nimi. Nejaké VOS/VSS za Bašku a vyšetrenie tejto kauzy Bielika vôbec nezaujímalo. Celý čas stupňoval úsilie na to, aby Galka prinútil baviť sa o Mikulcovi a jeho domnelých kauzách, ktoré mu dodal súčasný minister obrany Glváč počas dňa, za ktoré síce minister nesie zodpovednosť ako hlava rezortu, ale z titulu rozdelenia kompetencií nemá na to ako prísť. 

Bol to zápas "Catch as catch can" avšak podľa mňa sa nič iné zo strany Galka nedalo robiť. Už len reč tela, ktorú predvádzal Bielik bola bojovná a negatívna. Bolo vidieť že nejde o diskusiu ale o proces, kde Bielik si zobral úlohu sudcu, poroty, prokurátora a výsledok procesu bol dopredu určený.

Takže v jednej relácii súčasne hovorili dvaja ľudia o dvoch úplne rozličných veciach a nepočúvali sa navzájom. Bolo to len o tom, kto bude hlasnejší...

Kto vyhral

Podľa mňa Bielik pohorel v hlavnej úlohe dostať Galka do pozície zodpovedného za domnelé kauzy Mikulca, ktoré sa mali stať hlavnou kauzou VOS/VSS. K tomuto nedošlo.

Myslím, že každý si z toho zoberie podľa svojej profilácie. Ak je niekto negatívne naladený voči SaS - len sa mu potvrdí že v SaS sú hulváti a idioti s ktorými sa nedá nič rozumné robiť. Ak je niekto inteligetný, tak vidí očividnú mieru manipulácie zo strany TA3, tam je možnosť, že Ľubo Galko zabodoval. Pre toho, kto má kladný vzťah k SaS, to bolo dobré vystúpenie.

A neviem ako by sa to dalo ustáť. Možno niekto povie, že Galko mal byť menej agresívny, na druhej strane bolo vidno aj nervozitu Bielika, že sa mu nedarí dospieť k požadovanému cieľu a on tiež zvyšoval agresivitu. Myslím, že atmosféra v štúdiu bola explozívna a testosterón sa dal krájať. V takom ovzduší by obstál asi len robot.

Zopakujem ešte raz Bielik nebol profesionálny, skrátka Galkovi odpočúvanie novinárov nezabudol a naviac dostal stranícku úlohu odpáliť ho v priamom prenose.

Z uvedených dôvodov hodnotím vystúpenie Ľuba Galka z hľadiska vplyvu na SaS pozitívne. Ako hovorím, presvedčených utvrdil, neutrálnym ukázal že TA3 je akoby člen strany Smer a s objektivitou nemá nič spoločné. Smer pozitívnych utvrdil tiež, ale toto cieľová skupina SaS nie je .

Poznámka na záver:

V prípade odpočúvania Pravdy ma šokovalo že novinári vytiahli len fakt odpočúvania, ale samotné úkolovanie novinárky Kaliňákom, nestalo nikomu ani za zmienku. A už vôbec nie že z Ministerstva unikali bez problémov tajné informácie, za ktoré by sa v inej dobe a v inej krajine prijímali ďaleko závažnejšie opatrenia.

Epilóg

Na margo novinárov ako je moderátor Bielik v v TA3, či Bejby v Pravde, môžem povedať len jedno. V službe svojich chlebodarcov zabúdajú na profesionalitu a nerozlišujú medzi familiárnosťou a sluhovskou podriadenosťou.

Pre Slovensko je veľmi veľké šťastie, že takíto novinári, hlásne trúby režimu, sú skutočne ojedinelou výnimkou

 

pošli na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Politický marketér: Prieskum stojí do 15-tisíc eur, zmanipulovať jeden nemá zmysel

Martin Lengyel pracoval pre Mikuláša Dzurindu, zakladal aj televíziu TA3.

Cynická obluda

Úprimní noví politici

Opozičné strany včera usúdili, že snahu dohodnúť sa predstierali už dosť dlho a môžu spokojne vyhlásiť, že sa nedohodnú.

Tajomný šéf vojenských tajných Ján Balciar. Čo o ňom vieme?

Kto je muž, ktorý podal trestné oznámenie na Naďa?


Už ste čítali?