Pôjdeš do basy... alebo ako pani najústavnejšia o česť prišla

Autor: Juraj Polacek | 2.5.2013 o 21:15 | (upravené 6.5.2013 o 9:15) Karma článku: 15,14 | Prečítané:  1162x

V uvedenej sérii sme už dlho nepokračovali, nakoniec pohľad na ruiny súdnictva je dnes neutešený ktorýmkoľvek Smerom sa človek pozrie.

Posledné (ne)konanie Ústavného súdu (či Sústavného údu, ako hovoria zlé jazyky) v kooperácii s krokmi a rozhodnutiami vlády Róberta Fica však nemožno nekomentovať.

Generálna prokuratúra, ktorá je v podstate rezíduom stalinského systému justície, má na Slovensku obrovskú moc. Má za úlohu konať aj samostatne v mene štátu pri podozreniach zo spáchania trestného činu. Môže skúmať priebeh vyšetrovania trestného činu a v ľubovoľnom momente ho zastaviť.

Pritom prokuratúra nemá len úlohu, ale aj povinnosť konať o podozreniach na trestné činy, o ktorých sa dozvie (mimochodom takisto polícia). Fetišizácia inštitútu trestného oznámenia ako prakticky jediného spúšťača trestného konania vyhovuje starej garde politikov a iným zločineckým skupinám.

Trnkova éra - Gorily v hmle

Výsledkom jej pôsobenia za obdobie Trnkovej "vlády" je nečinnosť. Prečiny politikov, štátnych úradníkov či  politických nominantov v rôznych štátnych podnikoch, fondoch a správnych radách ostávajú veľkoryso prehliadané. V našom justičnom systéme polícia koná na pokyn a súdy na podnet prokuratúry. Avšak podľa známych výsledkov medzi politikmi korupcia či defraudácia neexistuje, keďže žiaden politik nebol usvedčený z prečinu či trestného činu. Pritom za nekonania aj v tých najzávažnejších veciach, pokiaľ viem, nebol žiaden prokurátor na Slovensku nikdy potrestaný, čo je napríklad v susednom Česku už minulosťou.

Rovnosť pred zákonom a vymožiteľnosť práva môže existovať len vtedy, keď aj politikom hrozia postihy. Za Trnku sa neotvoril ani jeden prípad, avšak a to je nesmierne dôležité, všetky podozrivé veci na Generálnej prokuratúre ostali v šuflíku. Politici akéhokoľvek zafarbenia sa síce stali nedotknuteľní, avšak zároveň sa stali aj rukojemníkmi mafie bielych golierov.

Je evidentné, že človek, ktorý nie je "náš" nesmie byť za žiadnu cenu zvolený. Ak bude zvolený, nesmie byť nominovaný, pretože šuflíky s dôkazmi sú len pre vyvolených, pre členov "ctihodného spoločenstva". O tom je celá dlhoročná fraška a každý kto sa na nej aktívne podieľa, na seba privádza podozrenie z kooperácie so zapáchajúcou špinou a morálnym bahnom.

Zvolenie Jozefa Čentéša - sólo pre Ivettu Macejkovú

Po dlhomesačnom trápení, keď Gorily kládli aktívny odpor voči zvoleniu Čentéša, bol tento nejakým zázrakom zvolený. Ústavný súd skonštatoval platnosť jeho zvolenia a prezident, akoby člen jednej strany ho odmietol vymenovať. Nadmieru "ochotný" Ústavný súd pod vedením Ivetty Macejkovej jednak dlhodobo odmietal vydať stanovisko k tejto kauze a keď došlo k námietkovým prestrelkám medzi Čentéšom a Gašparovičom, Ivetta Macejková odmietla použiť rozhodnutie pléna. Počkala si na zrýchlené konanie parlamentu a potom bude môcť konečne rozhodnúť ako keby členka jednej strany. Ako právnička musí vedieť že zákon schválený Smerom je protiústavný, to jej však nevadí konať v súlade s rozhodnutím vlády, ale hlavne politikov, ktorých treba kryť.

A najväčšia zrada Ústavy zo strany Macejkovej spočíva v tom, že konanie ÚS je podriaďované (opakovane) činnosti inej vetvy štátnej moci, ktorú ÚS má kontrolovať. Jednou zo základných požiadaviek na sudcu v demokratickom systéme je jeho správanie sa tak, aby sa vyhol akejkoľvek kontroverzii, kde by toto mohlo mať za dôsledok spochybniteľnosť jeho nestrannosti. Tento základný princíp sudcu Macejková postráda. Každý sudca ktorý koná tak ako ona prestáva byť sudcom v pravom slova zmysle, stáva sa len morálne a odborne nekvalifikovanou bábkou politických mafiánov.

Keď novinár Leško komentoval rozhodovanie na Ústavnom súde SR, tak mu predsedníčka SÚ napísala dopis, s veľmi rozsiahlou argumentáciou. Napísala dokonca aj druhý list, ktorý jednak obsahoval reakciu a tiež  detailný elaborát na jeho novinárčenie spred roku 1989. Keď však parlament na podnet vlády schválil novelu zákona, ktorý má nižšiu právnu silu ako Ústava a pritom zasahuje do ústavných rozhodnutí, podriaďuje kontrolnú zložku štátnej moci kontrolovanej, Ivetta Macejková mlčí.

Je to príznačné, priatelia. Na niečom, čo sudkyňa považuje za osobnú urážku, bude pracovať usilovne celé dni a dehonestácia právnych, morálnych a ústavnych princípov jej nestojí ani za komentár. Je to fantastická ukážka ničím neohraničeneho egoizmu, kde štát, právo a prospech všetkých ľudí sú na rebríčku dôležitosti ďaleko za ukojením a ochranou vlastného ega. A to som ešte optimista, ak uvedené pojmy kladiem na jeden spoločný rebríček Macejkovej.  V nasledujúcom období zrejme hodnotové pojmy ako spravodlivosť, česť a právo nebudú príliš želateľné pre nomináciu za sudcu ÚS...

Vláda sa rozhodla inštalovať do funkcie Generálneho prokurátora svojho vlastného človeka. Tento človek musí byť vymenovaný za asistencie všetkých Goríl pri moci aby strážil tajomstvá, chránil nedotknuteľnosť politikov a aby bola páka na tých neposlušných . Či je to Colafil, správny borec na MS, nádejná literátka na SÚ, alebo nebodaj poslušných 83kolesíkov v parlamente.

Vláda práva oficiálne skončila, nakoniec aj na Najvyššom súde je už fšecko v porádku

pošli na vybrali.sme.sk

P.S. Stanovisko Macejkovej

http://portal.concourt.sk/plugins/servlet/get/attachment/main/vyhlasenia_data/tl_info_44_2013_.pdf

Len pre pripomienku ako to vyzerá keď sa človek, zrejme cítiaci nadradenosť a nepostihnuteľnosť, ocitne medzi ľuďmi, ktorými zvysoka pohŕda.

Zdroj
iDnes: http://zpravy.ihned.cz/c1-57163980-bradacova-zaluje-statni-zalobkyni-ktera-resila-i-krejcire-ignorovala-povinnosti-tvrdi
Najprávo: http://www.najpravo.sk/clanky/macejkova-leskovi-zda-sa-mi-ze-vas-uz-klamstvo-dobehlo.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.


Už ste čítali?