Ťažký omyl socialistickej propagandy

Autor: Juraj Polacek | 12.3.2013 o 14:00 | Karma článku: 16,59 | Prečítané:  746x

Pamätáte sa ešte? Prvá vláda Smeru definitívne zrušila pripravenú privatizáciu spoločnosti Cargo pod zámienkou ochrany pracovných miest.

Podľa denníka Trend však už len samotné zastavenie privatizácie Cargo znamenalo premrhanie 100 miliónov korún, ktoré sa zaplatili privatizačnému poradcovi. Pritom však samotný predprivatizačný projekt znamenal absurdné odhalenie všetkych strategických údajov maďarskej a poľskej konkurencii.

Experti sa zhodli, že bez investora a medzinárodnej kooperácie, podnik nemá žiadnu šancu prežiť. Holá pravda sa ukázala, keď následne  začal desivý pokles príjmov a strát dotovaný štátom, naoko prekrytý "pôžičkou" od štátu. Pri hroziacom kolapse príjmov z US Steel, ak fabrika zo spracovania rudy prejde len na spracovanie polotovarov, nám ostane na krku obrovský balvan stratovej dopravy, ktorú budeme musieť hradiť zo spoločného alebo (čo je pravdepodobnejšie) krach nákladnej dopravy a strata pracovných miest.

Keď napokon súčasná vláda Smeru konečne potichu uznala svoj omyl spred šiestich rokov a skúsila sa dohodnúť s pôvodných záujemcom o kúpu, poľským prepravcom PKP Cargo, agónia dospela do štádia, keď už o túto bezmocnú firmu nemá záujem ani poľský prepravca.

Bohužiaľ na takýchto príkladoch je najlepšie vidieť, že sociálne inžinierstvo je cesta do záhuby. Ak si nejaká vláda, strana, resp. človek myslí, že obráti ekonomické toky, že rozkáže "větru dešti" napriek ľúbivým slovám ostane vždy len prázdne vrecko. Napriek sľubom istôt pracovných miest ostane vždy len prázdna peňaženka, krach firiem a naopak strata zamestnania.

Každý kto zabúda na to, kto je tvorcom ekonomicky pozitívnych pracovných miest - t.j. súkromný sektor, služby a výrobná sféra a chce s nimi manipulovať (lebo štát vie najlepšie čo s daňami, aké pracovné miesta sú potrebné, aké plány treba napísať apod.) nakoniec dopadne tak, že nebudú ani pracovné miesta a ani daňové príjmy. Pretože verejné práce, služby štátu a štátni zamestanci sú platení z daní. Ak skončí ich výber, skončia aj verejné služby a štátni zamestnanci...

QUO VADIS, Cargo? Vie to ešte niekto? Alebo by sme sa mali pýtať "Kam kráčaš Slovensko?"

pošli na vybrali.sme.sk

Zdroj
SME : http://ekonomika.sme.sk/c/2822406/cargo-ani-nemocnice-sa-predavat-nebudu.html
Trend: http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/privatizacia-tej-je-skoda.html
Trend : http://firmy.etrend.sk/firmy-nefinancny-sektor/cargo-investora-nutne-potrebuje.html
SME : http://ekonomika.sme.sk/c/4324580/vlada-chce-ratovat-krachujuce-zeleznicne-cargo.html
SME : http://ekonomika.sme.sk/c/6730226/poliaci-cuvaju-z-pomoci-nasmu-cargu-moznostou-su-rusi.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Keď Kočner povie pravdu

Dúfajme, že sme Pentu sklamali.

Cynická obluda

Robertova voľba

Prepustiť Trnku na slobodu, a vyzerať ešte viac ako mafia, Smeru nijako nepomôže. Ale tá druhá možnosť bola oveľa horšia.


Už ste čítali?