Cigáni idú do neba - a Pollák do Ameriky

Autor: Juraj Polacek | 16.2.2013 o 21:30 | (upravené 16.2.2013 o 22:41) Karma článku: 13,61 | Prečítané:  1171x

Slovensko nepotrebuje klamárov, podvodníkov a tlčhubov, spoločnosťou hýbu pozitívne príklady, svetlé zajtrajšky sa budujú poctivou prácou a nápaditosťou.

Peter PollákPeter Pollák

Pri čítaní vyhlásenia splnomocnenca vlády pre Rómske komunity Petra Polláka mi prišlo smutno. Keďže ma táto otázko dlhodobo trápi tak ako každého občana vedomého si demografických, sociálnych a kriminálnych trendov, čakal som už dávno akčný plán na túto tému. Zvlášť keď dostal od vlády Smeru vyjadrenie plnej podpory a druhý muž súčasnej vlády Róbert Kaliňák si toto "cigánske ministerstvo" zobral pod svoje ochranné krídla.

Peter Pollák sa zdal ideálnym kandidátom. Na stránke OĽaNO si môžete prečítať jeho profil. Je to na prvý pohľad svetlý príklad - vyšiel z osady, v roku 1998 začal pracovať v sociálnej oblasti, v rokoch 2010 a 2011 priamo pracoval vo vláde Ivety Radičovej v Úrade splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity ako šéf odboru. Keď Smer hľadal kandidáta na miesto splnomocnenca, kto iný ako Peter Pollák by mal svoje dlhoročné skúsenosti a získaný detailný pohľad nielen fungovania cigánskych komunít, ale aj vládnej byrokracie, zúročiť na riadenie tohto úradu? Po ustanovaní vlády neprišiel uragán pripomienok, plánov, organizačných opatrení ale nastalo ticho, ktoré využil splnomocnenec vlády na výlet do Ameriky (pre korektnosť uvádzam hradený zo zdrojov USA). Jeho neustále odkladanie opatrení a plánov pod rôznymi zámienkami začínajú poukazovať na fatálne zlyhanie tohto človeka. Ešte raz pripomínam - v sociálnom systéme je integrovaný podľa vlastného životopisu už pätnásty rok a za minulej vlády sa zúčastnil na riadení opatrení pre cigánsku komunitu, takže mohol a mal priamo nadviazať tam, kde minulá vláda skončila. Nič z toho sa nestalo. V súčasnosti je najobľúbenejším adresátom vyjadrením jeho Úradu SAto a SAmo - hm, neviem čo majú s cigánskou problematikou nejakí Japonci...

Pre ilustráciu uveďme, čo dostal do vienka od predchádzajúcej vlády. Strana SaS sa programovo a dlhodobo zaoberala sociálnou a cigánskou tématikou. Jej program, ktorý obsahuje závažné tézy dokázali zástupcovia Ministerstva práce a  sociálnych vecí rozpracovať do konkrétnych opatrení, z ktorých by som spomenul hlavne program E-pay kariet a Práca namiesto dávok (financovaný z Európskeho sociálneho fondu) ktoré prinášajú jednak možnosť pracovať dlhodobo nezamestnaným a tiež umožňujú riešiť problém úžerníctva. Ministerstvo kultúry pod vedením Dana Krajcera dokázala zohnať peniaze z Európskeho sociálneho fondu na revitalizáciu kultúrneho dedičstva. Po celej krajina sa začali ako zázrakom opravovať a dvíhať múry starodávnych hradov a zámkov, dedinky a čarovné miesta Slovenska ožívali a pre dlhodobo nezamestnaných do hladových dolín prišla aspoň na pár mesiacov či rokov možnosť pracovať a zarobiť si. V súčasnosti predkladajú poslanci SaS na každej schôdzi ďalšie a ďalšie návrhy zákonov v sociálnej oblasti, ktoré súvisia s Pollákovom prácou a ani jeden návrh zákona nebol nikdy prijatý.

Všetky skúsenosti z minulosti teda Peter Pollák zmietol zo stola, vymazal svoju pamäť a dokonca napriek svojej účasti vo vláde Ivety Radičovej, kde bol fakticky partnerom SaS bol schopný tvrdiť, citujem : "Strana Sloboda a Solidarita mala príležitosť počas dvoch rokov, keď bola vo vláde, presadiť potrebné opatrenia. Vlastnú neschopnosť sa snažia prekryť útokmi na moje štvormesačné pôsobenie na pozícii splnomocnenca," Vyzerá to tak, že sa dočkáme len ďalšej premárnenej príležitosti a demografický, segregačný, sociálny, bezpečnostný či vzdelanostný problém bude narastať stále viac.

Čísla nepustia. Slovenské ženy cigánskeho etnika rodia v priemere podstatne viac detí, pričom značná časť z nich je z oblastí sociálne vylúčených spoločenstiev. Vzhľadom na nízku vymožiteľnosť práva, je len veľmi ťažké zabezpečiť kvalitnú výchovu detí, ich dobré vzdelanie a tak, o 30-40 rokov keď percentuálne významná časť tohto etnika bude musieť zabezpečovať príspevky do dôchodkového systému, zistíme, že jednoducho na to nemá. Nebudú mať vzdelanie, pracovné a sociálne návyky. Všetci budeme chudobní.

Preto riešenia musia ísť naprieč celou politickou scénou, preto každá dobrá skúsenosť a či návrh zákona musí byť zodpovedne konzultovaný a riešený. Je nezodpovedné, keď práve človek, ktorý by mal najlepšie vedieť ako sociálne vylúčené spoločenstvá fungujú aké sú ich najväčšie problémy je ten, kto za zmieta v osídlach neschopnosti. Škodí nielen sebe, ale aj všetkým spolubčanom a našim potomkom

Pre ilustráciu prikladám

 

Vážený pán Pollák, ešte stále nie je neskoro, využite svoje skúsenosti z minulosti a z predchádzajúcej vlády Ivety Radičovej, využite schopnosti ľudí, ktorí sa v problematike orientujú a pracujú už dlhú dobu, využite nápady a návrhy ktoré sa okolo Vás povaľujú a sú k dispozícii - len ich zodvihnúť a realizovať.

Úprimne, veľa úspechov Vám želám. Spamätajte sa a začnite konečne pracovať...

 

pošli na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Príroda vyčíňa, po hurikánoch zabíjajú silné zemetrasenia

Mexiko ničilo ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?