Vŕŕŕn, Vŕŕŕn - vďaka poslanci, nasadáme!

Autor: Juraj Polacek | 14.2.2013 o 17:40 | (upravené 26.3.2013 o 4:35) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1240x

Vďaka neúmornej a vytrvalej práci poslancov za stranu SaS Juraja Drobu a Martina Chrena v slovenskom parlamente prešiel do druhého čítania legislatívny návrh o povolení jazdenia na motorkách a skútroch do 125cm3 len s použitím vodičského preukazu skupiny B.

Poslanec SaS Juraj Droba na svojej VespePoslanec SaS Juraj Droba na svojej VespeCas

Keď som žil v zahraničí, s nadšením som používal tento typ dopravy, ktorá prinášala samé pozitíva. Malá spotreba, obratnosť, koniec problémov s parkovaním, žiadna starosť o upchaté ulice apod. Len ten dojazd a malá rýchlosť, ktorá znemožnovala použitie rýchlostných komunikácií...

Na konci roka 2012 Český parlament prijal po dlhom skúmaní faktov a prieskumov nový zákon o používaní motoriek a skútrov do 125cm3, ktorým rozšíril dovtedajšiu zákonnú možnosť použiť vodičský preukaz skupiny B (osobné motorové vozidlá) na motorky a skútre do 50cm3 aj na trocha vyššie kubatúry.

Peugeot Satelis 125 z portálu Prehľad motocyklovTento zákon ma mimoriadne oslovil, keďže riešil a odstránil hlavné negatíva malých kubatúr - rýchlosť a bezpečnosť, hneď som ho posunul poslancom strany SaS Jurajovi Drobovi a Martinovi Chrenovi, ktorí po ňom skočili ako hladné tigre. Obaja poslanci sú známi ako zástancovia osobných slobôd a minimalizácie vplyvu štátu, čo tento zákon v špecifickej oblasti života spĺňal a rozširuje slobodu ľudí.

Juraj Droba je tiež obecne známy ako jediný poslanec, ktorý od skorej jari do neskorej jesene preháňa svoju maličkú červenú Vespu aj pri cestách do parlamentu. Aj jeho skúsenosti hovoria o podobných negatívach,keď sa neraz sťažoval na agresivitu vodičov voči malým a príliš pomalým motorkám, ktoré musia jazdiť po krajniciach úzkych ciest, pričom predbiehacie manévre áut sú často veľmi tesné a nebezpečné. Malé motorky nevedia predbiehať, je nemožné rýchlo riešit obtiažne situácie na cestách len zrýchlením a tiež, že s malou kubatúrou sa nedajú využívať mestské obchvaty.

Pred časom rezonoval v médiách problém s parkovaním v Bratislave a vyvrcholil v stávke motorkárov, ktorí poukazovali na nezmyselné nariadenie bratislavského magistrátu, že motorka potrebuje rovnaký box na parkovanie ako auto. Toto je dnes dúfam minulosťou...

Schválenie zákona (dúfam) otvára úžasné možnosti pre všetkých ľudí, ktorým záleží na efektivite stráveného času, ktorí chcú šetriť svoje peňaženky, pre ekologických aktivistov, ktorí používaním jednostopých vozidiel šetria životné prostredie. Je to veľké plus pre zlepšenie hustej premávky a parkovania v mestách. Pripadá mi neefektívne, aby som išiel do mesta autom za 7-8 litrov, potom hľadal 15minút parkovacie miesto, alebo platil drahé poplatky v parkovacom dome, keď môžem ísť tú istú cestu za polovičný čas, so spotrebou 2-3 litre a zaparkujem kde chcem... Pocit nebezpečenstva nehrozí, keďže 125cm3 motorky  jazdia rovnocenne s autami, sú vrtké a rýchle, neohrozujú pomalou jazdou svojich vodičov ani okolie.

Ale tiež je to vstupná brána aj pre tých ktorí majú radi nezávislosť a vietor vo vlasoch, keďže jednostopé vozidlá do 125cm3 sú už použiteľné aj ako cestovné náradie na cesty pre malé vzdialenosti do 100km-200km pre jedného či dvoch ľudí. Za minimálnu sumu máte k dispozícii pohodlný bezpečný skúter, ktorý v našich klimatických podmienkach môže slúžiť minimálne pol roka bez najmenších problémov.

V súčasnej ekonomickej mizérii je to tiež vítaný zdroj naštartovania malého segmentu trhu, keďže mnoho vodičov áut si kúpi do mesta skúter, ku ktorému bude treba pomôcky, doplnky, helmy, bude treba robiť servis apod. Mnoho malým podnikateľom a živnostníkom sa výrazne znížia prevádzkové náklady, ktoré budú môcť investovať do vlastného podniku, aby boli úspešnejší, rozvíjali svoj životný sen a neskôr možno vytvárali ďalšie pracovné miesta.

Vôni benzínu a slobode nazdar. A ešte raz vďaka poslanci.

 

pošli na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?