Krédo politika - Dôstojná práca pre každého

Autor: Juraj Polacek | 23.1.2013 o 13:00 | (upravené 24.1.2013 o 9:01) Karma článku: 21,05 | Prečítané:  1074x

Jedným z najviac opľúvaným slov dneška sa stalo slovo Istota. Súčasná vláda z neho spravila doslova výsmech a prevrátila jeho význam len kvôli tomu, že išlo výlučne o reklamné heslo. Za týmto slovom sa neskrýva žiadny obsah, akcionárom strany Smer išlo len o to dostať sa k moci, aby mohli zaťať svoje hladné a nenásytné tesáky do nevysychajúcich žíl štátneho rozpočtu.

Ak by som mal skutočný dosah na veci verejné, najdôležitejšou zásadou by sa stala dôstojnosť práce, prísľub slobody a vymožiteľnosti práva. Samozrejme aj to sú len heslá, dôležité je, či má človek predstavu ako naplniť sľuby voličom a slová prednesené na verejnosti.

Práca neprichádza zo vzduchu. Zmysluplná práca sa nevytvára podpísaním ministerského dekrétu. Hodnoty netvorí ani úradník, ktorý je platený zo štátneho rozpočtu, pretože na jeho výplatu musí najskôr niekto zarobiť. Jediná skutočne zmysluplná práca je v súkromnom sektore, sú to miesta vo fabrikách, poľnohospodárstve, v službách, sú to fakticky samoživitelia pri živnostníkoch, alebo rodinných firmičkách. Živnostníci, malé a stredné firmy sú potravou, základom pracovného trhu. Práca učitelov sestričiek a iných štátnych zamestnancov je tiež potrebná, ale na ich výplatu musia zarobiť práve súkromnici. Verejná správa, jej kvalita je nadstavba, zavislá od výsledkov ekonomických výsledkov privátneho sektora. Ak budeme mať nefunkčné a nekonkurencieschopné hospodárstvo, bude zlé aj naše zdravotníctvo, školstvo či iné oblasti verejného sektora.

Preto jedinou rozumnou vecou je pripraviť také podmienky, aby sa v maximálnej miere rozvinul práve súkromný sektor. Na to je nutné odbúrať čo najväčšie množstvo regulácií, prinútiť  štátne orgány aby nevytvárali prekážky, ale čo najviac uľahčovali malým firmám ich rýchly rozvoj. Štát pracovné miesta nevytvára, len pripravuje podmienky na ich vytvorenie.

Hoci to vyzerá nezmyselne, jedným z limitujúcich faktorov rozvoja pracovného trhu je vysoká minimálna mzda, pretože jej existencia znemožňuje slobodné rozhodovanie firiem, ktoré prinášajú pracovné miesta. V prípade že by sociálne dávky boli porovnateľné s existujúcou minimálnou mzdou, prišlo MPSVaR pod vedením Jozefa Mihála s vynikajúcim nápadom - "Práca namiesto dávok". Ľudia nepotrebujú sedieť doma a hľadieť na prázdne steny, je nutné, aby nestratili, prípadne opäť získali pracovné návyky.

Takže znižovanie regulácií, znižovanie odvodového a daňového zaťaženia živnostníkov, hlavne malých a stredných firiem, prinesie už v krátkej dobe viditeľný pokles nezamestnanosti a neskôr aj kvalitatívnu zmenu v životnej úrovni všetkych. Osobný prospech bol vždy motorom spoločnosti a rozvoj firiem, prinesie aj rozvoj zamestnanosti, vyššie platy a spokojnosť ľudí.

Nezanedbateľným vkladom do tohto procesu v dlhodobom meradle je rozvoj školstva. V styku s nemeckými priemyselníkmi, ktorí majú najväčší záujem k nám prísť a prinášať pracovné miesta sa stále viac ozýva výčitka, že okrem zlých pracovných a daňových zákonov nám chýbajú stredné odborné kádre, naša jazyková pripravenosť je na pomery Európy nízka a hoci je náš región vyslovene závislý od spolupráce s nemecky hovoriacimi krajinami (Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, čiastocne aj sever Talianska), každý preferuje len angličtinu. Naše vysoké školy chŕlia absolventov, spoločenských vied, ktorých uplatnenie v živote je prakticky vylúčené. Nikto nepotrebuje státisíce sociológov, absolventov mediálnych a právnických fakúlt s pochybnou kvalitou. Naopak postrádame kvalifikovaných strojárov, chemických inžinierov, elektrotechnikov apod. Aj tu študenti zápasia nielen s nízkou kvalitou vzdelania (česť výnimkám) ale aj so slabou jazykovou pripravenosťou. Je prakticky vylúčené, aby ľubovoľný absolvent technických škôl sa mohol uchádzať bez špeciálnej prípravy o miesta v náročných podmienkach západných firiem. Cieľom škôl by totiž nemala byť príprava študenta na to, aby spravil záverečné skúšky, ale aby obstál v praxi.

Kvalifikovaní, dobre pripravení ľudia sú slobodnejší, nie sú viazaní len na jedno miesto, majú na výber prakticky celý svet, takže aj keby bolo Slovensko pre niekoho malé s dobrým vzdelaním si prácu nájde trebárs v Austrálii

Hoci justíciu a vymožiteľnosť práva spomínam až na konci, nie je to najmenej dôležitá oblasť. Samozrejme bez ústavnej väčšiny v parlamente nebude možné robiť žiadne zásadné zmeny. Mafia v súdnictve, s jej  vlastným rodinkárstvom a korupciou sa vplyvom súčasných zákonov doslova opevnila. Prakticky nie je možný zásah zvonka. Slabým miestom tejto skoro až zločineckej skupiny je Generálny prokurátor. Nakoniec aj preto je o jeho menovanie taký boj. Generálny prokurátor môže a musí byť nanovo vymenovaný, musia mu  byť uvoľnené ruky a napriek tomu. že sudcovia nie sú ochotní súdiť ľudí, s ktorými vytvárajú sieť korupcie a mocenských prepojení, pod ťarchou dôkazov veľkých prípadov nakoniec budú musieť kapitulovať. Postupne sa budú musieť zodpovedať aj sudcovia, pretŕhať nitky korupcie a pokiaľ to bude možné menovať (voliť) na základe spravodlivého výberu a nie rodinných vzťahov.

Takže zopakujem ešte raz, čo si myslím že sú najdôležitejšie zásady :

Dôstojná práca pre každého, sloboda, vymožiteľnosť práva a rovnosť pred zákonom.

 

pošli na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Robertova voľba

Prepustiť Trnku na slobodu, a vyzerať ešte viac ako mafia, Smeru nijako nepomôže. Ale tá druhá možnosť bola oveľa horšia.

Varil pre Stinga i prezidentov: Menu za tri eurá je odpad

Vlastnú reštauráciu vymenil za šéfkuchára v luxusnom hoteli.


Už ste čítali?