Máme takých predstaviteľov, akých si zaslúžime

Autor: Juraj Polacek | 4.1.2013 o 7:32 | (upravené 4.1.2013 o 14:08) Karma článku: 20,36 | Prečítané:  2344x

V minulých článkoch som okrajovo spomenul, že vláda odráža názory občanov. Tak ako bola volená vláda v tajných a bezpochyby demokratických voľbách, rovnako aj prezidenta si volili ľudia sami, takže legitimita jeho voľby je nespochybniteľná.

Slováci si prvýkrát tohto ..uja zvolili v roku 2004, keď neboli schopní posunúť proti Mečiarovi do druhého kola nikoho iného. Takže predstavoval o kúsok menšie zlo. Už vtedy však bolo obecne známe, že ide o človeka, ktorého neschopnosť bola príčinou, že ho Václav Havel vyhodil z postu Generálneho prokurátora Československej republiky. Už vtedy sa vedelo, že bol predsedom parlamentu, ktorý znásilnil demokraciu počas noci Dlhých nožov, keď na jednom nočnom zasadaní Mečiar&Comp. povyhadzovali každého, kto im na štátnych úradoch a podnikoch "nezobal z ruky". Takisto sa zúčastnil na zbesilej privatizačnej rabovačke, či umučení Ústavy, keď pred tvárou sveta nechal vykopnúť Gauliedera z parlamentu. A nakoniec získal aj svoju slávnu prezývju Starý ..uj

Druhýkrat však mali slovenskí  voliči iný výber. Voľba medzi Gašparovičom a Radičovou mala byť úplne jasná. Voči (rozumovo) neschopnému, (morálne) zvrhlému a predajnému človeku stál človek so štítkom čestnosti a slušnosti. Na Ivetu Radičovú môžete mať názor akýkoľvek, v porovnaní s Gašparovičom však pôsobí ako anjel, ktorý si krídla na chvíľu odložil v úschovni, aby nám obyčajným ľudom predviedol kúsok nebeského blaha.

Už vtedy však Gašparovič našiel spojenca, stal sa utajeným členom strany Smer a strana Smer zmobilizovala svoju členskú základňu a voličov. Ak má dnes strana smer väčšinu v parlamente, už vtedy, v roku 2009 mala schopnosť ju dosiahnuť, keďže jej voliči nevolili prezidenta, oni sa fakticky nevyjadrili k jeho osobe, ale vyjadrili svoj vzťah k strane Smer napriek uvedeným nedostatkom Gašparoviča.

O Smerovaní väčšiny slovenského národa, ale aj o miere schopnosti vnímania mravnosti nie ako ľudskej vlastnosti, ale len ako politickej kategórie, svedčí táto voľba viac ako čokoľvek iné.

Máme takých prezidentov, akých si zaslúžime, máme takú vládu, akí sme vo väčšine národa. Vláda, vládnúca strana, prezident, predseda Najvyššeho súdu nie sú mafiáni, ktorí nás donútili s pištoľou pri hlave aby sme vhodili svoj hlas do urny. To vôbec nie.

Väčšina slovenského národa sa rozhoduje podľa sympatií, podľa toho, čo najviac rezonuje v ich vnútri, keď pozerajú na týchto predstaviteľov. Schopnosť propagandy strany Smer je vynikajúca, oni sa dokážu prispôsobiť týmto vnútorným pocitom a to akí sme, vykresliť na fasádu tejto strany. Obávam sa, že to čo ľudia hľadajú, nebude na úrovni vyšších mravných princípov, ale skôr na opačnom konci stupnice, kde nájdem malosť, závisť, cynickosť, egoizmus a iné "pekné" vlastnosti.

Vláda to sú ľudia volení hlasmi voličov a tí sa chcú identifikovat s niekym známym, s nejakým politikom. Takže ak má niekto veľa peňazí z neznámych zdrojov, bývanie, ktore si môže dovoliť len pár ľudí na Slovensku, tak mu prosím hovorte (aspoň podľa voličov) že je šikovný. Tak ako si iný šikovný človek za jedno malinkaté autíčko Opel Corsa kúpil penzión, pár hotelov, nehnuteľnosti či Štúdio Koliba, druhý šikovník za jednu flašku Coly si zohnal vlastnou hlavou na prvý pohľad síce ďaleko menej, ale... uvidíme o pár rokov.

Takže Slováci, tá vláda to sme my. Ak budeme slepo preberať čo nám povedia z vrchnosti a budeme zo straty zamestnania stále obvinovať niekoho iného, ako sú napr. kapitalisti z Volstrítu, nič sa nezmení. Vážne. Začnite rozmýľať a napr. si v každých ďalších voľbách zožeňte nejaký zoznam Goríl a vyškrtajte všetkých, ktorí na tom zozname sú.

Cesta je dlhá, ale aj najdlhšia cesta má cieľ a začína prvým krokom. Ten Váš je vo Vašej hlave.

 

Ak sa Vám článok páčil, kliknite na  pošli na vybrali.sme.sk a stlačte Hlasuj!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Muž, ktorý rozstrieľal majdan, teraz zatýka v Moskve

Ukrajinci chcú Kusiuka súdiť, Putin ho poveril velením Národnej gardy.

Píšu Arnab Das a Jacek Rostowski - Fórum

Nemecký vrchol končí, nasleduje návrat Francúzska

Čo znamená nová situácia vo svete pre európsku integráciu.

Píše Mikuláš Sliacky

Fico by si mal kúpiť kladivo

Nebyť Lucie Žitňanskej, už by Jankovská bola v Súdnej rade.


Už ste čítali?