V mene otca syna ducha svätého - a Slovenskej Republiky. Amen

Autor: Juraj Polacek | 15.12.2012 o 17:00 | (upravené 17.12.2012 o 2:51) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2915x

S Róbertom Bezákom sa roztrhlo vrece vo všetkých médiách. To znamená len jedno, ide o mediálnu PR akciu. Je otázne z akého dôvodu. Vzhľadom na veľkú intenzitu je zrejmé že ide o starostlivo naplánovaný a pripravený akt. Cui Bono?

Róbert BezákRóbert BezákBB Online

Napadajú ma dve veci

1.) Obrana samotnej osoby R.Bezáka a možno aj pokus o nápravu cirkvi tlakom zvonka

2.) Príprava Roberta Bezáka na inú kariéru a optikou súčasného spoločensko-politického života na Slovensku je možný len jeden cieľ - Prezidentský úrad

Obrana Róberta Bezáka

Hoci Bezák dostal nariadené mlčať, podobný príkaz sa na hierarchiu Rímsko-katolíckej cirkvi (RKC) neviazal. Na jeho osobu sa začali množiť obvinenia nielen zo sprenevery a finančných podvodov, ale dokonca aj na jeho sexualitu a neviazané spoločenské správanie. Žiadny človek hodný tohto mena nebude len útrpne prizerať ako nejaká zlovoľná organizácia starostlivo tehličku po tehličke rozoberá jeho život, morálku, charakter a ničí ho na márne kúsky. Ani samotná existencia bokom z jeho doterajšej práce s nie príliš vysokým platom neumožňuje obranu.

Ak je to tento dôvod, Róbert Bezák má aj z hľadiska ľudsko-právneho plné právo sa vzbúriť. Ak RKC je schopná takejto podlosti je načase sa pýtať štátnych organizácií či nedochádza k porušovaniu zákonov tejto krajiny.

Uuups - nejde to. Hoci u nás neexistuje odluka cirkvi od štátu, takže duchovní sú fakticky štátni zamestnanci, prípad RKC je zvláštny tým, že Slovenská republika má podpísaný konkordát s Vatikánom. Myslím, že je načase sa pýtať, či má v dnešnej dobe takáto zmluva, naviac nadradená našim zákonom obecnú platnosť? Je to tá istá Rímsko-katolícka cirkev na Slovensku, ktorá je reprezentovaná ŠTBákom Sokolom. Nakoniec preto Bezáka vyhodili, lebo nebol "dosť kolegiálny", čo inými slovami znamená "nezapadol do našej cirkevnej mafie". Samotného Bezáka by som nestotožňoval automaticky s existujúcou RKC, pretože ten až teraz zistil že cirkevná hierarchia nie je to isté ako Kristove spoločenstvo cirkevníkov, ako mal predstavu on sám. Prečo vlastne Slovenská republika stále akceptuje nadradenia cirkevného práva organizácie ktorá koná mafiánsky nad slovenským civilným právom ? Aj keď je pravda, že pri spomenutí slov právo a Slovensko v jednej vete, sa hneď človeku vynorí štetinatý obraz heroínovej mafie... A samozrejme oddelenie cirkvi od štátu by tiež malo byť na programe dňa.

Priam sa ponúka paralela s Dubčekom. Obaja boli členmi mafiánskych skupín, dokonca na ich čele, oboch prevalcovali jastrabi v týchto štruktúrach za pomoci exteritoriálnej sily a odhodili ich. Na rozdiel od Dubčeka však Bezák "nepodpísal" a ako to zatiaľ vyzerá, rozhodol sa proti tejto štruktúre pozdvihnúť svoj hlas. Je to myslím dosť výrazný rozdiel, ktorý síce svedčí o naivite emeritného arcibiskupa, ale tiež o jeho morálnej integrite.

Zahájenie útoku na prezidentský post.

Hoci sa Bezák vyjadroval, že chce ostať v službách a radoch RKC, myslím že skôr chápe svoje poslanie duchovného ako službu než pachtenie sa po rebríčku hierarchie. Potom je však načase sa pýtať kde a akým spôsobom môže človek s tak striktným chápaním poctivosti vykonávať svoju službu ak to nie je možné v radoch cirkvi.

Ak má znemožnený výkon a povolanie kňaza, potom nemá význam zostávať v radoch RKC. Majúc na pamäti slová Sv.Augustína o príslušnosti k Cirkvi : "Mnohí sú vonku, no sú akoby vnútri Cirkvi, a mnohí sú vnútri, no sú akoby vonku." je pre človeka takto chápajúceho svoje poslanie zdanlivo svetský úrad ako je prezidentský post fakticky predĺžením jeho misie na zemi. Ako prezident by mohol zasvätiť minimálne štyri roky náprave krívd, prednášať sťažnosti ľudí vláde, chodiť medzi ľudí, byť im oporou a svojou morálnou čistotou by vytváral nasledovaniahodný vzor. Nie je to málo a nevidím príliš veľa rozdielov medzi úlohou kňaza a protokolárneho prezidenta ako je to na Slovensku...

Napriek tomu, že prakticky každý normálny človek by chcel mať morálne čistého prezidenta,  je jeho kandidatúra reálna? Obávam sa, že až také samozrejmé a stopercentné to nie je. Problém je svetská politika a tichá dohoda Smeru s Vatikánom. Na jednej strane sa Smer oblúkom vyhýba akejkoľvej zmienke o napadnutí Vatikánskej zmluvy, na druhej strane RKC ani slovkom nenadškrtne niečo o tých neznabohoch na úrade vlády. Preto Smer a jeho voliči budú z veľkej časti proti kandidatúre Bezáka.

KDH ako predĺžena ruka Vatikánu bude automaticky proti, takže všetky dedinské babky budú unisono proti a to isté platí aj pre voličov OĽaNO.

Voliči Mostu sú často evanjelici, týchto môže Bezák osloviť.

SDKÚ a SaS by neboli proti keďže sú proti Vatikánu, ale pozadie odkiaľ Bezák vyšiel im nerobí príliš veľa radosti a skôr by podporili necirkevného kandidáta, aj keď si myslím, že očividná nechuť Bezáka robiť podvody a etablovať sa do kolegiálnych mafiánskych kruhov preváži a tieto strany ho môžu podporiť.

Som si istý podporou z Lipšicovej strany - pretože podpora iného ako dokázateľne čistého kandidáta dokonca katolíckeho kňaza by bola popretím hesiel, s ktorými išli do politiky

Spolu s Bezákom kandiduje Andrej Kiska, ktorý je takisto čistý, morálny a pre mnohé z uvedených strán aj ich voličov  predstavuje lepšiu alternatívu. Z toho hľadiska bude dôležité, kto bude stáť na druhej strane ako socialistický kandidát a či náhodou Smer nezmení pravidlá volieb. Je možné že to spraví jednokolovo a bude kandidovať Fico. Potom by sa museli všetci dohodnúť na jedinom kandidátovi a podporiť ho. Tu asi bude lepší Kiska alebo nejaký iný kandidát podľa dohody. Ak bude voľba dvojkolová, podpora nesocialistického kandidáta bude závisieť od toho, kto prejde do druhého kola.

Sam za seba musím povedať, že nevidím dôvod, prečo by ľudia nemohli Bezáka podporiť a ak ho definitívne vyobcujú z radov RKC, nevidím dôvod prečo by jeho priam Kristovské postoje nemohli byť akceptovateľné na "čele hlavy štátu" (Ivan Gašparovič ©)

Ak sa Vám článok páčil kliknite na pošli na vybrali.sme.sk a stlačte Hlasuj!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?