Koná Fico len hlúpo, alebo je v tom aj niečo viac?

Autor: Juraj Polacek | 8.12.2012 o 10:40 | (upravené 12.12.2012 o 19:26) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2661x

Po priznaní odškodnenia poisťovne Union 22miliónov EUR a 3milióny ako náklady na konanie súdneho sporu je načase sa spýtať - to je vážne Fico a jeho ľavotočivá úderka v strane tak na hlavu padnutá, alebo sme svedkami dokonale zrežírovaného divadla?

Aštar premiéranAštar premiéranZdroj neznámy

Poďme sa spoločne pozrieť na výsledky zdravotnej poisťovne Union :

  • Rok 2006 - založenie zdravotnej poisťovne
  • Rok 2007 - strata 7,71milióna EUR (232,3 milióna Sk)
  • Rok 2008 - strata 10,84milióna EUR (326,5 miliónov Sk)
  • Rok 2009 - celková strata 16,5milióna EUR (technická strata 8,7milióna EUR)
  • Rok 2010 - celková strata 2,3milióna EUR (technický zisk 3,2milióna EUR)
  • Rok 2011 - zisk 9miliónov EUR

Takže keď si to zhrnieme, za celú existenciu poisťovne má táto stratu 28,35milióna EUR. Samozrejme, sú v tom náklady, s ktorými investor počítal a vo svojom obchodnom pláne predpokladal, že poisťovni sa tieto náklady vrátia v budúcom období. Poisťovanie je beh na dlhé trate a preto sa bežne uvažuje s desiatkami rokov, rozhodne nikto nečaká že štyri-päť rokov po vstupe investore a založeni poisťovne bude výsledok len v kladných čislach. Investícia návratná po desiatich rokoch sa hodnotí ako vcelku úspešná. Obchodný plán v konkurenčnom prostredí nie je len o preberaní klientov pokútnymi metódami a ich žmýkaní do sucha na úkor mozoľnatých robotníkoch z oceliarní ako si to predstavujú ľavičiari s krvavými očami typu súčasný ideológ Smeru Blaha. Je to hlavne o ponúknutí alternatívy, lepších služieb, podmienok a benefitov za porovnateľnú alebo lepšiu cenu ako má konkurencia. Najlepšie bude, keď si o prínosoch súkromných ZP prečítate v tomto blogu.

Prepáčte, neverím, že by podnikatelia v akciovke Smer tieto veci nevedeli. Vedia to veľmi dobre, tak blbí predsa nie sú. Ak to vedia, prečo potom dajú na stôl tak stupídny plán ako zákaz zisku poisťovní, o ktorom musí aj právnický diletant ako je Fico (všetci vieme, že pri zastupovaní Slovenska nevyhral ani jeden spor..) vedieť, že nielen na slovenskom Ústavnom súde ale ani na medzinárodnom súde nemá ani najmenšiu šancu vyhrať.

Tak sa pozrite na čísla ziskov/strát a na vysúdenú sumu - naraz vidíte že skoro celá strata poisťovne za 5rokov existencia zmizla a keďže predpokladám zisk niekoľko miliónov aj tento rok, dá sa povedať že greenfield investícia sa navrátila do piatich rokov. Tak takéto čísla nedosiahli ani francúzsko-nemeckí investori v SPP - im sa investícia vrátila až po desiatich rokoch!

Nechám na posúdenie každému normálnemu človeku - bola to do neba volajúca blbosť Fica za ktorú zaplatia hlúpi Slováci 750 000 000 Sk (25 mil EUR), alebo chladná, dobre, ba priam kráľovsky zaplatená kalkulácia, výsledok dopredu napísaného scenára, dohodnutej zmluvy medzi Ficom a poisťovňou Union ???P.S.
k celkovej strate si prirátajte ešte peniaze, ktoré Slovensko zaplatilo za zastupovanie v súdnom spore - necelých 19miliónov EUR a porovnajte so sumou 3milóny EUR ktoré súd uznal ako oprávnenú náhradu za trovy v súdnom konaní pre poisťovňu UNION- Fico vláda tuneluje ešte aj cez právnické kancelárie

P.P.S. Tie škody sú ešte väčšie ako vidno na prvý pohľad. Podla komentára Čikovského zo SME, počas trvania zákazu tvorby zisku si Dôvera nevyplatila zisk, tým štát prišiel o dane a tak zároveň vznikol ten grandiózny hospodársky výsledok 40miliónov EUR z minulého roka, na základe ktorého sa Fico tvári že 500miliónov EUR za poistovňu je pre štát dobrá cena. Union zisk aj tak netvoril, pretože splácal počiatočnú investíciu. Takže keď sa na to pozriete lepšie, tých 44miliónov EUR o ktoré štát zatiaľ prišiel nie je konečná suma, pretože k tomu prirátať aj ušlú daň Dôvery (rádovo v desiatkach miliónov EUR - objasnenie je v komentári) a tiež súdne spory s Dôverou na domácich súdoch a tiež náklady na pokračujúce súdne spory. Fico tvrdí, že štát zarobil na nevyplatení zisku 240miliónov EUR, čo je podľa uvedeného úplná blbosť, avšak celková strata po skončení sporov s Dôverou za predpokladu ze nedôjde k sanácii počas odkupu poisťovne, bude ďaleko cez 200miliónov EUR - čiže presne naopak ako tvrdi Fico. To je slušné na jeden obchod "vlastnou hlavou".

Ešte jeden veľmi dôležitý postreh - aj komentátor SME uvažuje, že to bola mafiánska, sofistikovaná, dopredu pripravena operácia minimálne s poisťovňou Dôvera. Pomocou tejto operácie Dôvera získala prístup k nezdanenému zisku vo výške niekoľko desiatok miliónov EUR a zarobí na súdnom spore (tiež sa neuveriteľným spôsobom nabalí pri spätnom odkupe - ale to už cieľom tejto operácie nebolo)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?