Hra na rómsku reformu

Autor: Juraj Polacek | 22.11.2012 o 12:32 | (upravené 22.11.2012 o 12:45) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  168x

Lucia Nicholson : "Nie som si istá, či racionálne návrhy vyplynú z ohlasovanej rómskej reformy. Pretože rómska reforma sa na reformu iba hrá. Prečo?"

 

Uvádzam zaujímavý názor Lucie Nicholson, prečo vlastne nebude vládna koalícia strán SMER a OĽaNO úspešná pri riešení rómskej problematiky...

Podporíme všetky rozumné návrhy, ktoré pretnú začarovaný kruh mizérie v sociálne vylúčených spoločenstvách, teda v rómskych osadách. Nie som si však istá, či racionálne návrhy vyplynú z tzv. rómskej reformy. Pretože rómska reforma sa na reformu iba hrá. Prečo?

Znie veľmi ľúbivo, že sociálne dávky budú dostávať len zodpovední a nie neprispôsobiví. Preto to dookola na nedávnej tlačovej konferencii opakovali koaliční spojenci Kaliňák, Pollák a Matovič. Predstavili tam „opatrenia“, ktoré majú viesť k vymožiteľnosti práva v rómskych osadách. Za zmienku stojí aj to, že minister vnútra vtesnal vymožiteľnosť práva len do úprav v sociálnej oblasti bez toho, aby hovoril o úlohe polície /ktorej šéfuje/ alebo o postihoch vzmáhajúceho sa fenoménu úžery v rómskych osadách a o postihoch čiernej práce. Ich vyhlásenia tak nie sú ničím iným ako lacným marketingom v štýle „chceme svetový mier“.

Kto by nechcel svetový mier? A kto by v súčasnosti nechcel, aby štát nedával sociálne dávky nezodpovedným a neprispôsobivým? Otázka je, ako to dosiahnuť. A žiadnej „reformnej“ odpovede sme sa od tria Kaliňák-Pollák-Matovič nedočkali.

Nedať sociálne dávky neprispôsobivým je klam. Páni mali byť natoľko féroví, aby priznali, že v skutočnosti idú siahnuť predovšetkým na príspevok na bývanie a prídavky na deti, ale dávky v hmotnej núdzi zostanú nedotknuté.

Prídavky na deti chcú dávať rodičom cez inštitút osobitného príjemcu a v naturáliách, teda dostane ich obec a tá by mala zabezpečiť nákup naturálií.  Inštitút osobitného príjemcu v praxi zlyháva už dnes – pre obce je administratívne náročný a vlastne tak robia donáškovú službu zadarmo. Nehovoriac už o tom, že okrem zamlčaných faktov nedali páni odpoveď ani na to najelementárnejšie – kto si zoberie do rúk čierneho Petra a bude ukazovať prstom na rodiny, ktoré majú dostávať prídavky na deti cez obec? Bude to učiteľ, riaditeľ školy, ktorí sa už dnes obávajú tlakov rodičov, alebo to budú lekári, ktorí už dnes pod tlakom píšu ospravedlnenky? Alebo to majú byť starostovia, pre ktorých tie rodiny predstavujú voličské hlasy?

A príspevok na bývanie? Detto. Páni si mohli naštudovať aspoň kvalifikované odhady o tom, koľkí z Rómov v osadách sú poberateľmi príspevku na bývanie. Polovica, možno ešte menej, lebo tí, ktorí bývajú v ilegálnych chatrčiach, nárok na príspevok nemajú.

Páni reformátori navrhujú, aby poberatelia dávok v hmotnej núdzi mali povinnosť odpracovať vo forme verejnoprospešných prác (VPP) priestupok, ktorý spáchajú, ale nevedia ho zaplatiť. VPP majú organizovať obce – tie isté obce, ktoré už dnes /aj z objektívnych/ príčin zlyhávajú pri organizovaní aktivačných prác. Z viac ako 380-tisíc ľudí, ktorí sú v systéme pomoci v hmotnej núdzi, pracuje na aktivačných prácach tak do 50-tisíc. Pre obce je náročné organizovať aktivačné práce, nehovoriac už o VPP, pretože nemajú peniaze na koordinátorov. A bez nich systém aktivačných prác ani VPP fungovať nebude.

Všetky tieto komplikované opatrenia, ktoré budú v praxi nevykonateľné z mnohých ďalších dôvodov, ktorými nechcem nudiť, sa pritom dajú nahradiť oveľa jednoduchšími.

Po prvé, koalícia SMER-SD a Obyčajní ľudia disponujú v parlamente 99-timi hlasmi, teda majú ústavnú väčšinu na zmenu ústavy, ktorá v čl. 39 garantuje každému, kto je v hmotnej núdzi takú pomoc, ktorá je nevyhnutná na zabezpečenie základných životných podmienok. Stačí jasne zadefinovať, čo sú základné životné podmienky.

Po druhé, na ministerstve sme zanechali vypracovanú kompletnú reformu dávok v hmotnej núdzi. Podľa nej má štát garantovať len absolútne minimum (napr. jedno teplé jedlo denne) a celý zvyšok naviazať na aktivitu jednotlivca. Vniesť do systému princíp zásluhovosti, ak pracuješ – máš, ak nepracuješ – nemáš. Prácu má koordinovať štát cez úrady práce, zamestnávať ľudí na dávkach môže akákoľvek organizácia – od súkromníkov cez mimovládne organizácie až po štát. Takýto návrh zákona som nedávno predložila aj na rokovanie parlamentu, ale neprešiel aj kvôli koalícii SMER-SD a Obyčajní ľudia.

Po tretie, umožniť exekvovateľnosť dávok v hmotnej núdzi pre štát a pre obec. Vyriešil by sa tak problém, že priestupky sa v praxi vlastne nedajú postihovať, a nemuseli by ste očakávať od obcí organizovanie VPP.

Po štvrté, zabudnúť na nefunkčný inštitút osobitného príjemcu a na vyplácanie v naturáliách – ak jednoducho nie si zodpovedný rodič, stratíš nárok na prídavky na deti bez toho, aby sa hospodárenie s prídavkami prenášalo na plecia samospráv.

Páni reformátori, ak neurobíte tieto tri kroky, v zálohe máme ďalšie riešenie, ale to chce naozaj odvahu. Zrušte dávky v hmotnej núdzi, nahraďte ich prácou za minimálnu mzdu v zmysle „Práca namiesto dávok“  a nemusíte sa trápiť exekvovateľnosťou dávok, „priestupkovou“ imunitou, ani kriminalitou, nebudete musieť riešiť ako dostať deti do škôl /keď sú rodičia v práci, dieťa je v škole/, nemusíte ani dumať nad tým, ako sfunkčniť inštitút osobitného príjemcu pre prídavky na deti /pretože prídavky zrušíte a navýšite daňový bonus na dieťa/ a nemusíte si lámať hlavu nad tým, ako „naklonovať“ tých pár starostov, ktorí VPP organizovať vedia.

Máte naše nápady, keď to navrhnete, aj naše hlasy. Ak prídete s takýmito opatreniami, prestaneme čakať na Godota a z vás budú reformátori. Ak nie, naďalej budeme svedkami len vašej smutnej hry na reformu.

Podľa webovej stránky strany Sloboda a Solidarita

 

Ak sa Vám článok páčil kliknite na pošli na vybrali.sme.sk a stlačte Hlasuj!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?