Hodnota občianskeho kandidáta na prezidenta

Autor: Juraj Polacek | 10.10.2012 o 8:10 | (upravené 26.3.2013 o 4:40) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  233x

Prezident je len človek, taký ako každý z nás, avšak je to aj symbol, ktorý reprezentuje našu krajinu, naše hodnoty, tradície a ideály. Politické strany z opozície predniesli návrh, ktorý je, úprimne, hlúpy a nemení paradigmu voľby prezidenta.

Prvý Präsident na území ČeskoslovenskaPrvý Präsident na území Československa

Zvolením straníckeho kandidáta, ktorý bude zvolený len hlasmi jednej strany, prezident polarizuje, rozdeľuje spoločnosť. Preto som za to, aby v prípade že budú existovať občianski kandidáti, ľudia volili práve týchto. Som presvedčený, že ak by sa stal prezidentom človek s charizmou, nepoškvrnený žiadosťou o spoluprácu s politickou stranou, mohol by robiť moderátora, prostredníka aj medzi znepriateľenými stranami v rôznych kútoch politického spektra.

Doteraz prezidenti len rozdeľovali a je paradoxom, že najbližšie k ideálu prezidenta zjednotiteľa mal starý komunista Schuster, ktorý hoci bol zvolený pravicovou koalíciou, mal blízko aj k Mečiarovcom. Svojou sebastrednosťou a snahou o vlastnú popularizáciu nemal čas na rozbíjanie vnútornej politickej scény. Síce sme na neho neboli hrdí, ale aspoň spoločnosť nerozdeľoval.

Takže si myslím, že je čas pokročiť ďalej - od prezidenta starého "uja" len pre HZDS a SMER ako je to dnes, od ignorovania  postu ako to bolo za Schustera, zvoľme morálnu autoritu, človeka ktorý bude schopný rovnakým spôsobom komunikovať tak s Róbertom Ficom ako aj s niekým z opozície.

Prezident  by nemal byť naviazaný na politické strany a ani na minulé hriechy, takže prezidentom by sa nemal stať bývalý člen ani kandidát KSS a KSČ a už vôbec niekto, kto bol vedený v zoznamoch ŠtB...  Podľa mňa by to nemal byť politik (ani vyslúžilý), skôr si viem predstaviť človeka z kultúrnej scény, alebo tretieho sektora.  Prezident totiž nemusí byť politikom, je to reprezentatívna funkcia a napríklad na novoročný prejav takého Borisa Filana by som sa  dokonca aj tešil :)

 

To čo dnes predvádza opozícia sa totiž kandidatúrou nazvať nedá...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

KOMENTÁRE

Oprávnenie ústavnej väčšiny rušiť amnestie je mína do systému

To, že amnestie sú nezrušiteľné, platí.


Už ste čítali?