Pripojte sa k vízii spoločne zdieľanej kultúry!

Autor: Juraj Polacek | 14.9.2012 o 1:00 | (upravené 26.3.2013 o 4:42) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  769x

Peter Breiner, jeden z tých, ktorí Slovensko skutočne reprezentujú, má novinku, o ktorej by som rád napísal trocha viac.  Ak Vás to zaujme, budem rád, keď sa zúčastníte jeho projektu aj Vy.

Peter BreinerPeter BreinerSME

Dnes som sa pýtal redakcie či neporušujem kódex blogera, ak budem odkazovať na projekt ktorý ma doslova fascinuje. Ide o snahu Petra Breinera vytvoriť orchestrálnu podobu Slovenských ľudových tancov v špičkovom prevedení Kráľovského symfonického orchestra v Londýne. Projekt nie je originálny, nakoniec, podobných akcií bolo už veľa, avšak jedinečným ho robí forma sponzoringu - nahrávka bude za peniaze nás, kultúrnych nadšencov, ktoré vyzbierame medzi sebou.

Bol som natešený, keď mi odkázali, že o projekte vedia a že už dokonca existuje jeho podpora aj v printovej forme, ktorú si môžete prečítať v priloženom článku na spodku príspevku. A tak som z obyčajnej výzvy na pomoc Peťovi upravil text ako zamyslenie nad dnešnou dobou, pretože to, čo sa za týmto projektom skrýva, môže byť aj výpoveďou o súčasnej dobe a o nás samotných.

Peťo Breiner možno žije ešte stále v dobe, keď ľudia na uliciach, v záhradách, v úradoch či školách cítili nejakú spolupatričnosť, boli to doby keď sem chodil zabrnkať svojím klavírom na nervy veľkému Vladovi spolu s Milanom Markovičom a iným odbojnými ľuďmi. Keď sme Mečiara nevideli ako hrádzu, ale len ako problém, ktorý má riešenie. Boli to časy keď Mikuláš Dzurinda, vtedy ešte nezahľadený do svojej aureoly moci mobilizoval davy a spoločne sme zhodili temnú príšeru valca zo Zlatej Idky.

Veru, pamätám si ho, pamätám aj jeho Javoráky na stránkach SME, ktoré vždy pôsobili ako závan iného sveta, slobodnejšej kultúry, života žitého naplno. Aký to rozdiel voči spoločenskému marazmu dneška a kultúrnej apatie, keď vrcholom civilizácie na Slovensku sa stávajú programy ako cynické citové vydieranie "Modré z neba", či tzv. reality show, kde jediné čo ľudí zaujíma sú odhalené telá hlavných protagonistov a ich hádky. Ak to už vadí aj ministrovi, ktorého voliči sú zároveň aj najväčšou cieľovou skupinou podobných programov, tak to dokazuje hĺbku tohto kultúrneho pádu.

Ľudia sa skleneným pohľadom pasú v chrámoch konzumu pohľadmi na najnovšie módne smery, stajlingy, čik fešn úbory, vedú premúdrelé reči o najnovších trendy kaderníkoch, loubotinkach či hendbegs, robia uindov šopingy a nezaujímajú sa o nič, čo do toho "kultúrneho" okruhu nezapadá.

Takže milý Peter, hrozne, skutočne hrozne Ti prajem aby sa kultúrna obec dokázala prebrať a spraviť niečo pre vytvorenie krásneho príspevku k nášmu kultúrneho dedičstvu. Chcem veriť, že ešte sme nazabudli na to, ako chutí spoločne zdieľaná vízia a Tvoj projekt je niečo, čo nám túto víziu aspoň z diaľky pripomína.

Ak chce niekto aspoň dolárom prispieť na projekt, nech si klikne na odkaz

http://www.kickstarter.com/projects/894873221/slovak-dances-slovenske-tance

Myslím, že ak dielo dospeje do úspešného konca, naše deti nám poďakujú. Nielen za kus poézie, ktorú im zanecháme, ale aj za dôkaz toho, že sme boli schopní ťahať za jeden povraz aj na našom, tak rozhádanom Slovensku.

 

Ak sa Vám článok páčil kliknite na pošli na vybrali.sme.sk a stlačte Hlasuj!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Čas na zadné dvierka

Právny štát sa odkladá. Poľsko a Maďarsko zrejme prinútia Úniu k ústupu.

Nového šéfa polície vyberá aj Spišiak. Prišli štyri prihlášky

Konečné slovo pri výbere bude mať minister Mikulec.


Už ste čítali?