Vianoce v Bangladéši

Autor: Juraj Polacek | 11.9.2012 o 10:30 | Karma článku: 4,67 | Prečítané:  526x

Mnoho ľudí mlčí o svojich zážitkoch a len sprostredkovane sa dozvieme o krásach a zaujímavostiach sveta. Jedna z takých je spôsob harmonického života v komunite hlavného mesta Bangladéš, Dháka

Počas diskusií na tému islamu, ma jeden diskutujúci upozornil aby som si pozrel aký je postoj moslimov v krajine s jednou z najväčších moslimských komunít na svete v Bangladéši. V krajine s viac ako 160milónmi ľudí je 90% moslimov, 9%hinduistov a kresťanov je len zanedbateľné množstvo, 0,3%. Na rozdiel do bigótnych krajin Perzského zálivu (a dnes občas aj v Európe) kde sa ani slovom Vianoce nesmú spomenúť, kde je Vianočná výzdoba zakázaná, v nábožensky harmonickom a kozmopolitnom meste, ako je Dháka ľudia oslavy milujú.

Každý sa rád zúčastní sviatkov, ktoré aj keď nie sú práve ich náboženstva, sú príležitosťou stretnúť sa s ľuďmi a osláviť radosť života. Oslava narodenie Krista je významným sviatkom nielen pre celý kresťanský svet ale aj pre islamský Bangladéš, kde je počas Vianoc podľa novín Dhaka News štátny sviatok, volaný Bara Din (Veľký deň). Minulý rok prezident Zillur Rahman, rovnako ako predseda vládySheikh Hasina zaslali pozdrav kresťanom pri príležitosti ich vzácneho sviatku.

Kresťania vyzdobujú obydlia vianočnými stromčekmi, ozdobami spievajú koledy, hostia koláčmi hostí a charitatívne organizácie poriadajú akcie pre chudobných

Ľudia všetkých náboženstiev sa počas Bara Din zvyknú radovať, oslavovať, obchody sú vyzdobené tradičnou vianočnou výzdobou a po uliciach pobehujú fúzatí Santa Klausovia v tradičných červených odevoch.

Prední predstavitelia štátu sa zúčastňujú kresťanských tradícií, spoločne si ukrajujú z Vianočných koláčov a príslušníci iných konfesií chodia gratulovať kresťanom k ich sviatku.

Vianoce v Bangladesi

 

Vianoce v Dheke

Vianoce v Dhake

Vianoce v Bangladesi Vianoce v Bangladesi

Vianoce v Dhaka

Vyzerá to pekne, však?

Spracované podľa článkov z novín Dhaka News : Christmas Celebreted, Christmas Today

 

Ak sa Vám článok páčil kliknite na  pošli na vybrali.sme.sk a stlačte Hlasuj!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Správa o stave republiky: Vládnu nám Fekišovce (píše Samo Marec)

Mali plné ústa rečí o boji proti papalášom, ale pri prvej príležitosti sa sami papalášmi stali.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Čas na zadné dvierka

Právny štát sa odkladá. Poľsko a Maďarsko zrejme prinútia Úniu k ústupu.


Už ste čítali?