Máte strach z Nemecka? Nie, Nemecko platí účty - hovorí Herr Zulik

Autor: Juraj Polacek | 5.9.2012 o 1:00 | (upravené 5.9.2012 o 10:03) Karma článku: 13,21 | Prečítané:  1671x

Je zaujímavé, že ak chce nemecký novinár počuť štátnické rozhodnutia a úvahy, neunúva sa na Bratislavský hrad podiškurovať pár hodín so "prezidentom SR", dokonca nezvoní ani na dvere Úradu vlády s prosbou o pár minút vzácneho času nášho "premiéra SR".

Predseda strany SaS Richard SulíkPredseda strany SaS Richard Sulík

Dnešný nemecký, či rakúsky novinár zásadne vytáča číslo páriu európskej politickej scény Herr Zulika.

Čím tak hrozne láka nemeckých občanov človek, ktorému nikto v našej politike nevie prísť na meno, ktorého názory strašia zo sna každého etablovaného politika slovenskej politickej scény?

V rozhovore pre časopis STERN Richard Sulík kritizoval absurdnú byrokraciu Bruselu, kde 120.000 úradníkov sa zaoberá tak potrebnými činnosťami ako je napr. regulácia veľkosti prezervatívov. Kritizoval nariadenia dusiace rast a konkurencieschopnosť, zbytočnú hospodársku centralizáciu. Avšak Richard Sulík hlavne nastavil Nemcom zrkadlo pravdy. A to, že nemecká zodpovednosť je síce veľká, keďže sú najvýznamnejší štát Eurozóny (tiež štát s najväčšími pohľadávkami - pozn. autora), ale zároveň by mali ukončiť svoje nekonečné platenie za hriechy svojich dedov. 70 rokov po druhej svetovej vojne už nikto nepochybuje o dobrých úmysloch Nemecka a napriek tomu sa priamo z tejto krajiny ozývajú hlasy o nutnosti platiť stále viac peňazí. Ako hovorí Richard Sulík - Nemecko nie je Rusko. Nemecko je zodpovedné a svoje účty si platí.

Myslím, že tento pohľad chápe stále viac Nemcov a politici v Nemecku nebudú môcť príliš dlho ignorovať najväčší občiansky protest v dejinách Nemecka, ku ktorému Richard Sulík prispel tiež svojou hrivnou, keď začal svoju púť po nemeckých médiách od roku 2011. Pripoňme si len pravdu, ktorá pravdou zostala aj napriek mediálnej snahe o jej umlčanie.

V reakcii na pripojenie sa k Európskemu stabilizačnému mechanizmu ESM, kde by sa nemecká hospodárska zodpovednosť rozpustila voči európskej benevolencii, sa zdvihla neuveriteľná vlna odporu a na ústavný súd bolo doručených rekordných 37000 občianskych podaní proti ESM. Počet žalujúcich sa od konca júna strojnásobil a tým sa táto sťažnosť „Európa potrebuje viac demokracie“ stala najväčšou ústavnou sťažnosťou v dejinách Spolkovej Republiky – oznámilo združenie „viac demokracie“.

Po 12000 občanoch, ktorí sa pripojili k sťažnosti združenia koncom júna, boli odovzdané ústavnému súdu v Karlsruhe ďalších takmer 25000 splnomocnení. „Po odovzdaní prvej občianskej žaloby sa prúd podporných formulárov nezastavil“ oznámil predseda združenia Roman Huber.

Okrem združenia „viac demokracie“ žalujú okrem iných aj ľavá frakcia Bundestagu, ako aj CSU politik Peter Gauweiler. Sú presvedčení, že pristúpenie k eurovalu je v rozpore k rozpočtovej zodpovednosti Bundestagu. Rozsudok najvyšších sudcov bude oznámený 12. Septembra - som na neho vážne veľmi zvedavý.

Toto je presne to, čo by mala každá občianska spoločnosť robiť : Počúvať hlas rozumu, hlas ľudí ako je Richard Sulík a zobrať moc do vlastných rúk. Nakoniec máme to písané aj v Ústave :

Čl. 2 ods. 1 Ústavy SR (ďalej len „ústava") uvádza nasledovné:

„(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo."

Nie je čas zobrať si príklad z Nemecka (Nakoniec Fico&spol nevedia okrem sluhovského úklonu voči Berlínu nič iné) kde nemeckí občania boli schopní si zvážiť svoju zodpovednosť a prihlásiť sa u ňu? Nie je čas poučiť sa z názoru Nemcov, že Richard Sulík im hovorí od začiatku pravdu, že Richardove názory sa na rozdiel od oficiálnych vládnych potvrdzujú? Nie je aj u nás na Slovensku čas vypočuť si hlas rozumu, ľudí, ktorí roky nemenia svoj názor a ich pravda sa osvedčuje každým dňom?

Vieme ešte zobrať moc a zodpovednosť do vlastných rúk?

Ak sa Vám článok páčil kliknite na pošli na vybrali.sme.sk a stlačte Hlasuj!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.


Už ste čítali?