Ružové sklo, ružové sklo - svet je krásny

Autor: Juraj Polacek | 1.9.2012 o 5:00 | (upravené 23.9.2012 o 18:58) Karma článku: 10,47 | Prečítané:  474x

Budíte sa úzkosťou pri spomienke na hypotéku, hrozbu straty zamestnania či nebodaj rôznych útokov vyplývajúcich z medziľudských treníc?

To je v poriadku, ľudia sú náchylní predstavovať si rôzne katastrofické scenáre v osobnom živote, vo vzťahoch, alebo aj v politike. V skutočnosti sa kaša nikdy neje taká horúca, ako sa navarí.

V čínskej rozprávke sa spomína matka, ktorá mala dvoch synov. Jeden predával dáždniky a druhý maľoval pekné obrázky vodovými farbami. Vždy keď pršalo, matka plakala, lebo si pomyslela na syna, ktorého sa na trhu všetky obrázky rozpijú a nemôže sušiť ani tie, ktoré nakreslí. A zas keď svietilo slnko, plakala, že jej syn, ktorý predáva dáždniky nepredá ani jeden, lebo ich nikto nepotrebuje.

Neustále bola smutná s nikým sa nebavila a život ju omrzel. Keď raz opäť smútila išiel okolo mudrc a keď sa dozvedel príčinu jej zármutku, ukázal žene ten správny pohľad na svet.

A odvtedy sa smiala, keď svietilo slnko, lebo myslela na svojho syna, ktorý kreslí slnkom zaliate akvarely, plné farieb a dúhy. Predstavovala si ako pekne na nich vynikajú žeriavy v roztrasených chumáčoch hmiel nad vodopádom a ako ich na trhu ľudia obdivujú a kupujú, aby sa aj oni kúskom dúhy potešili. A potom keď sa zatiahlo, ťažké kvapky dažďa začali zalievať suchom vyprahnuté polia a oblaky ťarchavé vlahou rozsýpali svoj náklad nad krajinou, jej srdce plesalo radosťou, lebo druhý syn teraz určite predáva množstvá dáždnikov. Jej svet sa naraz rozjasnil, usmievala sa na ľudí okolo seba a tí jej vracali radosť rovnakým spôsobom.

A tak je s nami so všetkými. Nech je akokoľvek zle, nech sú starosti a chmáry zdanlivo neprekonateľné, nie je to tak. Vždy je možné sa pozviechať, vždy je je treba skúsiť nájsť ten "správny uhoľ pohľadu". Niekedy je to skutočne ťažké, niekedy Vám dobre padne pomocná ruka, ale vzdať sa nesmieme. Nie každému sa podarí na tejto púti dôjsť až k priaznivému výsledku, naplniť všetky svoje ciele. Bez neustálej snahy však nedosiahneme ani to, čo je reálne v našich silách.

A je jedno či ide o osobný život, či riešite problém v práci, alebo len prekonávate samého seba pri nejakom tréningu alebo inej činnosti. Myslite na radosť v živote. Myslite na to, že čo druhým požičiate, to Vám mnohonásobne vrátia. Usmievajte sa a úsmev ľudí okolo Vás nebude len nútenou pózou ale skutočnou radosťou z Vašej prítomnosti.

Pekný deň Vám prajem.

 

 

Ak sa Vám článok páčil kliknite na pošli na vybrali.sme.sk a stlačte Hlasuj!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Čas na zadné dvierka

Právny štát sa odkladá. Poľsko a Maďarsko zrejme prinútia Úniu k ústupu.

Nového šéfa polície vyberá aj Spišiak. Prišli štyri prihlášky

Konečné slovo pri výbere bude mať minister Mikulec.


Už ste čítali?