Zdravý rozum vládnej strany

Autor: Juraj Polacek | 24.8.2012 o 5:00 | (upravené 22.9.2012 o 15:39) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1259x

Áno, aj tak sa dá nazvať široká podpora poslancov Smeru návrhu SaS o registrovaných partnerstvách. Žeby už nastal čas, keď sa Slovensko zaradí medzi pokrokové krajiny sveta?

Liberálnych tém na Slovensku, situácií, ktoré sú podmienené slobodou voľby nie je tak veľa, aby sa dalo s nimi hazardovať zahratím do autu a ich ignorovaním. Preto SaS trvale presadzuje riešenie boľavého problému registrovaných partnerstiev osôb, ktorý bol v papierovo kresťanskej krajine prakticky vždy zatláčaný preč zo svetla politických dohôd

Musím tiež priznať, že 90% ľudí podobné témy vôbec ale vôbec nezaujímajú, ďaleko väčším problémom je pre väčšinu obyvateľstva vymožiteľnosť práva, mafiánske praktiky regionálnych bosov, prepojenie súdnej a politickej (možno aj kriminálnej) moci do chobotnice zasahúcej každý kút krajiny, neriešenie cigánskych problémov či trvalá korupcia vyciciavajúca aj tak podvyživené hladové mestá a doliny.

Napriek tomu považujem za potrebné pripomenúť, že nie je možné trvalo ostrakizovať ľudí ktorí chcú a majú právo žiť inak, ako im predpisujú zažité  a predlinkované normy. Pokiaľ existuje spoločenský dopyt po riešeniach, spoločnosť, ktorá sa tomuto vyhýba zákonite produkuje frustrovaných a neuspokojených ľudí, ktorí túto nespravodlivosť právom cítia ako porušenie spoločenskej zmluvy. Občan, ktorý žije normálnym životom, platí dane a je prínosom pre komunitu, má predsa právo požadovať rovnaké práva ako majú osoby s väčšinovým genderovým zameraním. Títo ľudia bývajú lepšie situovaní, vzdelaní, kreatívni a je len na škodu tohto štátu, keď sa sa neumožnia také podmienky aby tu mohli existovať a aby mala z ich snahy osoh celá spoločnosť. Pre okolité krajiny v Európe problém LGBT minority dávno neexistuje, majú rovnaké práva ako každý iný človek, takže pre vzdelaného občana dnes nie je problém zbaliť si kufor a odísť - aj s vedomosťami a potenciálom, o ktorý Slovensko príde.

Avšak nehovoríme len o jedincoch, ktorí majú svoj osud vpísaný v génoch. Registrované partnerstvá sa týkajú aj ľudí rôzneho pohlavia, ktorí z rôznych dôvodoch nechcú žiť v manželskom vzťahu ako príliš determinujúcom a závaznom, ale úplne voľný zväzok im tiež nevyhovuje. Podľa informácii je SaS pripravená predložiť aj takúto modifikáciu zákona, a myslím že v tejto úprave by sa mnohým tradične mysliacim poslancom uvoľnili ruky na to, aby mohli s čistým svedomím zahlasovať za úpravu legislatívy v tomto smere.

Osobne síce neverím, že Smer bude ochotný schváliť tak prelomový zákon, úplne meniaci tradičné prístupy k partnerstvám, podľa návrhu opozičnej strany. Avšak vyhýbať sa tejto téme nemôže donekonečna, zvlášť keď väčšina poslancov Smeru je dnes za zvýšenie takto definovaných osobných slobôd. Predpokladám, že v krátkej dobe pripravia vlastný návrh zákona, ktorý predložia do pléna Národnej Rady. A tiež predpokladám, že neurobia nič iné než len prepíšu návrh SaS, tak ako to spravili pri pozitívnych zmenách v sociálnom balíčku zákonov, kde prebrali rozumné návrhy predchádzajúcej vlády skoro bez zmeny. Samozrejme, že nie je možné dúfať v jednotnú podporu opozičných strán - kde návrh SaS je úplne nepriechodný pre KDH a pre mnohých opozičníkov s kresťanskými koreňmi takisto.

Nechajme sa prekvapiť.

 

Ak sa Vám článok páčil kliknite na  pošli na vybrali.sme.sk a potom na Hlasuj!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.


Už ste čítali?