Obhajcovia ľudských práv-začnite už hájiť práva cigánskych detí

Autor: Juraj Polacek | 21.8.2012 o 5:00 | (upravené 21.8.2012 o 10:04) Karma článku: 13,20 | Prečítané:  2453x

Dnes som čítal článok o odobratí detí cigánskej rodine v Anglicku a uvedomil som si pokrivený pohľad všetkých naokolo. Začnime konečne hájiť práva cigánskych detí na dôstojný život

Nalistujte si spolu so mnou Dohovor o právach dieťaťa

V sociálne vylúčených spoločenstvách, ktoré sú zložené najčastejšie z cigánskeho etnika, sú porušované niektoré ustanovenie tohto Dohovoru tvoriaceho základ našej legislatívy v tejto oblasti. Píše sa tu

 • V Článku 3 v bode 3 nájdeme formuláciu  - Štáty...zabezpečia...aby inštitúcie, služby a zariadenia zodpovedné za starostlivosť a ochranu detí zodpovedali normám stanoveným kompetentnými úradmi, zvlášt po stránke bezpečnosti a ochrany zdravia, počtu a kvalifikácie personálu, ako aj kompetentného dozoru.

  (Všetky činnosti týkajúce sa dieťaťa musia brať plne do úvahy jeho najlepšie záujmy. Štát musí poskytovať dieťaťu primeranú starostlivosť v prípade, keď ju nemôžu poskytnúť rodičia alebo iné zodpovedné osoby.)
 • Článok 19
  OCHRANA PRED ZNEUŽÍVANÍM A ZANEDBÁVANÍM

  1. Štáty, ktoré sú zmluvnými stranami tohto Dohovoru, musia prijať všetky potrebné zákonodarné, administratívne, sociálne a výchovné opatrenia pre ochranu detí pred akýmkoľvek telesným alebo duševným násilím, urážaním alebo zneužívaním, zanedbávaním alebo nedbalým zaobchádzaním, trýznením alebo vykorisťovaním, vrátane sexuálneho zneužívania počas obdobia, keď sú v starostlivosti jedného alebo oboch rodičov, zákonných zástupcov alebo akýchkoľvek iných osôb.
  2. Takéto ochranné opatrenia musia v prípade nutnosti zahŕňať účinné postupy pre vytváranie sociálnych programov poskytujúcich potrebnú podporu dieťaťu a tým, ktorí sa o dieťa starajú. Týka sa to aj iných foriem prevencie a zisťovania, oznamovania, upozorňovania, vyšetrovania, liečenia a následných opatrení, vzťahujúcich sa na prípady zlého zaobchádzania s deťmi tak, ako je uvedené vyššie, a tiež, v prípade nutnosti, uplatnenie súdnych prostriedkov.

  (Štát musí chrániť dieťa pred všetkými formami zlého zaobchádzania zo strany rodičov alebo iných osôb zodpovedných za výchovu detí a vytvárať vhodné sociálne programy zamerané na prevenciu zneužívania detí a starostlivosť o obete zneužívania a násilia.)
 • Článok 27
  ŽIVOTNÁ ÚROVEŇ
  (Každé dieťa má právo na zabezpečenie životnej úrovne, primeranej jeho telesnému, duševnému, duchovnému, morálnemu a sociálnemu rozvoju. Rodičia majú prvoradú povinnosť zabezpečiť dieťaťu primeranú životnú úroveň. Povinnosťou štátu je zabezpečiť, aby sa táto povinnosť plnila a mohla plniť. Zodpovednosť štátu môže zahrňovať materiálnu pomoc rodičom a ich deťom.)

atď.

V Anglicku sa s našimi Cigánmi nehrali. Prišli tam bez toho aby boli zabezpečení v prvom rade tí, na ktorých záleží - deti. A preto sociálni pracovníci neváhali a deti umiestnili do náhradných rodín. Pýtam sa :

 • prečo naše ľudsko-právne organizácie úplne ignorujú katastrofálny stav detí v slovenských osadách a príbytkoch, ktoré sa ani domovom nazvať nedajú?
 • prečo ignorujú šialené podmienky v ktorých nevinné deti vyrastajú a nedostanú žiadnu šancu na lepší život zodpovedajúci ich reálnym rozumovým schopnostiam?
 • prečo som nepočul ešte ani jeden protest voči neefektívnym sociálnym pracovníkom slovenského  štátu, ktorí nevedia dojednať nápravu a odobrať deti rodičom, zjavne neschopným ich nejakým spôsobom zaopatriť a vychovať.
 • prečo ľudia nekritizujú aj nečinnosť týchto ľudsko-právnych organizácií, ktoré si vybíjajú svoju aktivitu na činnostiach neprinášajúcich žiaden efekt

týchto prečo ma napadá ešte veľa, ale teraz som si uvedomil - nápravu je možné  bez váhanie zjednať len v civilizovanej krajine ako je Anglicko a nie v krajine kde vládnu (Rany) istoty a na čele súdnej moci sedí človek ktorý sa priatelil s hlavou mafie...

Hej, zobuďte sa konečne ľudsko-právne organizácie, nevinné deti trpia.

Organizujte pochody, píšte memorandá, choďte do osád a zisťujte prečo tie deti sú špinavé, podvýživené, často aj nadrogované. Vzornou rodinnou starostlivosťou to nebude ani náhodou!

 

Ak sa Vám článok páčil kliknite na  pošli na vybrali.sme.sk a  stlačte Hlasuj!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

SVET

Keď už sa dostanete do štádia hladomoru, je príliš neskoro

OSN po šiestich rokoch znovu vyhlásila hladomor.

KOMENTÁRE

Kde sme boli, keď sme ešte mohli zasiahnuť? A kde sme teraz

OSN varovala svet už v roku 2014.


Už ste čítali?