Odkaz SMERu - Zákon je toaletný papier

Autor: Juraj Polacek | 25.4.2012 o 11:20 | (upravené 27.4.2012 o 16:47) Karma článku: 9,38 | Prečítané:  3752x

Ešte ani poriadne nedošlo k predstaveniu vlády a už sme sa v priamom prenose dozvedeli ako sa mieni SMER správať k zákonom tohto štátu...

Genéza prípadu:  Na druhú schôdzu parlamentu Slovenskej republiky mali byť doručené návrhy zákonov najneskôr do 17.4.2012. Predložený návrh poslancov SMERu mal podľa prvého výtlačku Parlamentnej tlače dátum 18.4.2012 avšak podľa hovorcu predsedu Národnej rady (NR) SR Pavla Chovanca:
"Parlamentná tlač č. 29 bola doručená do podateľne NR SR v stanovenom termíne 17. apríla 2012, o čom je priložený doklad jej riadneho zaevidovania v centrálnom registri s dátumom 17. apríl 2012. O tom svedčia aj pečiatky podateľne na sprievodnom liste poslanca Kondróta a v samostatnom návrhu zákona," Potiaľto je to zrozumiteľné a zdá sa že to bol preklep pracovníkov podateľne.

Podľa vyjadrenia predstaviteľov Smeru, vyjadrenie Ministerstva financií, ktoré bolo súčasťou návrhu zákona a bolo doručené 18.4.2012 je možné priložiť aj neskôr a preto oneskorenie tohto dátumu nehrá žiadnu úlohu pri diskusii či došlo k porušeniu zákona

SKUTOČNE?!?!

Co tak sa pozrieť do Zbierky zákonov? 
Legislatívne pravidlá tvorby zákonov č. 19/1997 Z. z.

Súčasťou návrhu je vždy dôvodová správa a povinnou súčasťou pri zákone, ktorý má dopad na financie je VŽDY potvrdenie, že bola zaslaná žiadosť o vyjadrenie Ministerstva financií. Z tohto dôvodu návrh zákona, ktorý túto súčasť neobsahuje sa nemôže považovať za doručený a za deň doručenia sa musí považovať dátum, keď boli doručené všetky súčasti návrhu zakona!!!!

Poslanci Smeru síce doručili návrh zákona 17.4.2012, bohužiaľ vyjadrenie Ministerstva financií priložili až na druhý deň. Preto podatelňa úplne správne v zmysle zákona označila kompletné doručenie 18.4.2012. Paška prepísaním dátumu doručenia jednoznačne porušil zákon a spravil to vedome. Ak to niekto považuje za maličkosť, kde je hranica? Je aj iné porušenie zákona napr. havária v opilosti maličkosť? Je sprenevera, tunelovanie, vražda maličkosť? Kto rozhoduje o tom,čo je a čo nie je zanedbateľné? Týmto sa ustanovuje precedens úplnej ľahostajnosti k zákonom a ak Smer nevyvodí žiadnu zodpovednosť dáva najavo svoj vzťah a (ne)úctu k právu tohto štátu. 

Prikladam ustanovenia zákona, ktore to presne definujú

Čl. 7
Dôvodová správa

(1) Návrh zákona obsahuje aj dôvodovú správu, ktorá sa člení na všeobecnú časť a osobitnú časť. Obsah dôvodovej správy ustanovuje § 68 ods. 3 zákona o rokovacom poriadku a tieto legislatívne pravidlá (čl. 4, 6 a 8).
(2) Súčasťou všeobecnej časti dôvodovej správy je doložka zlučiteľnosti zákona s právom Európskej únie (čl. 3).

Čl. 8
Vypracovanie návrhu zákona

Z hľadiska finančných dôsledkov návrhu zákona na štátny rozpočet a rozpočty obcí treba návrh zákona prerokovať vždy s Ministerstvom financií Slovenskej republiky.8) Stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky sa uvedie v dôvodovej správe.

Doplnenie:

Niekto namieta zákon 350/1996 Z.z. o rokovacom poriadku NRSR. Z §70 totiž vyplýva, že ak sa návrh predloží nekompletný, je ho možné doplniť.

§ 69

(1) Spôsob tvorby zákonov, podrobnosti o postupe pri ich príprave, predkladaní a prerokúvaní a o ich forme upravia legislatívne pravidlá, ktoré schváli národná rada uznesením.
(2) Legislatívne pravidlá sú pre navrhovateľa zákona záväzné.

§ 70

(1) Ak návrh zákona nespĺňa náležitosti podľa tohto zákona alebo podľa legislatívnych pravidiel (§ 69), predseda národnej rady odporučí navrhovateľovi zákona, aby nedostatky odstránil. Ak navrhovateľ zákona s odporúčaním nesúhlasí, predloží predseda národnej rady svoje odporúčanie spolu so stanoviskom navrhovateľa zákona na najbližšiu schôdzu národnej rady, ktorá o nich rozhodne bez rozpravy.

Na to existuje jednoduchá odpoveď rečou toho istého zákona v ďalšom pokračovaní, z ktorého vyplýva že doplňovanie návrhu zákona možné je, ale len do 15dní do začiatku schôdze. Ak teda návrh nie je do 15 dní  kompletný, sme opäť na začiatku a návrh sa nesmie predložiť.

§ 71
Predseda národnej rady zabezpečí bezodkladné doručenie návrhu zákona, ktorý spĺňa náležitosti podľa tohto zákona, všetkým poslancom. Predseda národnej rady navrhne národnej rade prideliť návrh zákona ústavnoprávnemu výboru a podľa povahy veci aj ďalším výborom. Súčasne navrhne výbor, ktorý je pre tento návrh zákona gestorský.

§ 72
(1) Návrh zákona sa musí doručiť poslancom najmenej 15 dní pred schôdzou národnej rady, na ktorej sa uskutoční jeho prvé čítanie.

(2) Predseda národnej rady zaradí návrh zákona do programu najbližšej schôdze národnej rady. Ustanovenia § 24 ods. 1 sa nepoužijú. Návrh zákona sa nemôže zaradiť do programu schôdze, ak neuplynula lehota ustanovená v odseku 1.

(3) Národná rada môže zmeniť poradie prerokovania návrhov zákonov v programe svojej schôdze.

Zákon sa na stránke NR SR nenachádzal 17.4, ale objavil sa až 18.4, samotní poslanci nedostali do mailu notifikáciu uverejnených predpisov 17.4.2012, ale až 18.4.2012.

PODSTATA JE, ŽE PAŠKA SFALŠOVAL a zmenil dátum, aj to nedokonale a vôbec o tom neinformoval poslancov zmenou zákona

 

DOPLNENIE č.2

Návrh zákon SMERu bol podaný o 17,30, má číslo parlamentnej tlače 29.  V tej istý deň boli podané  zákony iných strán o 14,30, teda o tri hodiny skôr a ich návrhy majú čísla parlamentnej tlače 30 a viac. Teda návrh SMERu je v poradí nižšie hoci bol podaný neskôr. Je jasné, že členovia SMERu čachrovali nielen s dátumami na webe, ale aj so samotným podaním návrhu. Najprv si rezervovali na drzovku číslo, bez toho aby vobec dodali čo len jeden dokument, večer tesne pred uzávierkou tam dali návrh a povkladali doň to, čo mali (vtdey sa na obal dostala pečíatka - registrácia) a na druhý den podovkladali zvyšok. Podvádzali hneď viackrát, nieže raz...

pošli na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.


Už ste čítali?