Mama, ja chcem byť europoslancom!

Autor: Juraj Polacek | 8.4.2012 o 22:05 | (upravené 9.4.2012 o 1:19) Karma článku: 13,62 | Prečítané:  5160x

Blúdiac po internetových stránkach som natrafil na ustanovenia Európskeho parlamentu, platy úplne obyčajných a bezvýznamných europoslancov, ich diéty, príplatky a ďalšie dôchodkové zabezpečenie. Verím, že v súčasnom sviatočnom čase sa mnohí z Vás potešia, že aspoň niektorí Slováci sa majú dobre - keď už nie Vy...

Na úvod to v stručnosti zhrniem. Poslanec má nárok na 7956,87€ v hrubom + nezdaňovaných 4299€ na všeobecné výdavky +   nezdaňovaných 4243€/12 (maximálne) na cestovné náklady + nezdaňovaných 304€ za každý rokovací deň v Bruseli. Ak teda poslanec bude sedieť na rokovaniach europarlamentu 10x do mesiaca, dostane na diéty 3040€. Celková suma ktorú potom v hrubom poslanec obdrží je 15.649,45€ MESAČNE - netuším ako sa to zdaňuje ale som si istý, že pod 14000€ žiaden slovenský poslanec nejde :)

Naviac nezabudnite na dôchodok, ktorý naskakuje z hrubého platu a stanovuje sa na 3,5% ročne za každý odsedený rok v lavici Europarlamentu. Takže štyri odsedené roky znamenajú, že po skončení mandátu a dovŕšení 63rokov zaslúžilý bývalý europoslanec až do smrti začne dostávať 1.113,96€ MESAČNE.

Na a keď príde Vianoc, či Veľkej noci čas a europoslanec chce kúpiť nejaký darček naviac svoje dcérke, manželke, či milenke, stačí sa ráno zapísať na prezenčku, odletieť domov a budúci mesiac má o 304€ na výplatnej páske viac - Kuknime sa spolu ako sa to zarába 304€ za JEDEN podpis

ACTA

A skoro by som zabudol, čo také významné nám naši europosran.., pardon, europoslanci schvaľujú? Napríklad sa pripravuje na jún schválenie ACTA - dohody ktorá dá (hlavne) producentom do rúk zbraň na zabetónovanie zastaralého distribučného modelu a hlavne vlastných miliardových ziskov. Aj keď má   zmluva v názve autorská, autorov sa to netýka - tým ide aj tak len 10% zisku... Ako vedľajší produkt Brusel schváli faktickú legalizáciu sledovania občanov na každej úrovni a drakonické tresty za akékoľvek tzv. porušenie autorského zákona...

Čo je to ACTA - viď v mojom staršom príspevku, alebo si to pozrite v zrozumiteľnom preklade (tým myslím v ľudskej a nie právnickej reči) tu

Zatiaľ sa k tomu vyjadrilo len bývalé Ministerstvo Hospodárstva ešte pod vedením SaS ministra Miškova a samotná Strana SaS. Osobne však neverím že súčasná Ficovláda bude vyvíjať snahy o prekazenie ACTA - veď čo môže byť pre socialistu krajšia myšlienka ako legálne zatvárať všetkých odporcov?

Netuším, či existuje ešte nejaká možnosť túto nehanebnosť zvrátiť, možete skúsiť  výzvu europoslancom : http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=639811...

Doplnenie : Na blogu sa objavila krásna úvaha Michala Brósku na rovnakú tému - doporučujem...

Prv než prenechám slovo ustanoveniam Európskeho parlamentu spomeniem jeden vtip :

Autobus výjazdového zasadania vlády sa v horskej krajine zrútil do rokliny a objavil ho tam miestny farmár. Začal kopať veľkú dieru a všetkých politikov tam pochoval... Za pár dní autobus objavila polícia a tak v okolí zaisťovali svedkov. Až keď prišli k nášmu farmárovi, ten sa priznal, že autobus objavil a všetkých tiež pochoval.
A policajt se pýta: 
"A to ako už boli všetci mŕtvi?"
Farmár hovorí: 
"Nóóó, niektorí hovorili... že nie sú ... ale to poznáte... politikom sa nedá veriť......"

Výstižné, však?


 

Ďalej uvedené informácie sú čerpané z oficiálnej stránky Europarlamentu

Platy poslancov Európskeho parlamentu

Poslanci Európskeho parlamentu dostávajú vo všeobecnosti rovnaký plat v súlade s jednotným štatútom, ktorý vstúpil do platnosti v júli 2009.

V súlade s jednotným štatútom predstavuje v roku 2011 mesačný plat poslancov EP pred zdanením 7.956,87 EUR. Plat sa vypláca z rozpočtu Parlamentu, podlieha dani EÚ a znižuje sa o príspevok na úrazové poistenie. Po odčítaní týchto položiek predstavuje 6.200,72 EUR. Členské štáty môžu tento plat tiež zdaniť podľa vnútroštátnych daňových predpisov. Základný plat predstavuje 38,5 % základného platu sudcu Európskeho súdneho dvora.

Existuje niekoľko výnimiek: poslanci EP, ktorí pracovali v Parlamente aj pred voľbami v roku 2009 a ktorí mohli rozhodnúť, aby sa v ich prípade uplatňoval predchádzajúci vnútroštátny systém v súvislosti s platom, platom, ktorý sa vypláca po zániku mandátu a dôchodkom.

Dôchodok

V súlade so štatútom budú mať bývalí poslanci po dovŕšení 63 rokov života nárok na starobný dôchodok. Tento dôchodok bude predstavovať 3,5 % platu za každý celý rok plnenia si svojho mandátu, ale úhrnom najviac 70 % platu. Náklady spojené s týmito dôchodkami budú kryté z rozpočtu Európskeho parlamentu.

Postupne sa ruší doplnkové dôchodkové zabezpečenie, ktoré bolo zavedené pre poslancov EP v roku 1989 a ktoré od júla už nie je k dispozícii pre nových poslancov.

Príspevky vyplácané poslancom Európskeho parlamentu

Tak ako poslanci národných parlamentov, aj poslanci Európskeho parlamentu dostávajú niekoľko druhov príspevkov na pokrytie výdavkov, ktoré im vznikajú pri plnení parlamentných povinností.

Príspevok na všeobecné výdavky

Tento príspevok má kryť výdavky poslancov v členskom štáte zvolenia, ako napríklad náklady spojené s vedením kancelárie poslanca, náklady spojené s telefonovaním a poštovným, a s nákupom, prevádzkou a údržbou počítačového a telekomunikačného vybavenia. Ak sa poslanec bez riadneho zdôvodnenia nezúčastní polovice plenárnych zasadnutí v jednom parlamentnom roku (september až august), tento príspevok sa mu zníži na polovicu.

Výška tohto príspevku v roku 2011 predstavuje 4 299 EUR mesačne.

Cestovné náklady

Väčšina zasadnutí Európskeho parlamentu, ako napríklad plenárne zasadnutia, schôdze výborov a stretnutia politických skupín, sa koná v Bruseli a Štrasburgu. Poslancom EP sa uhrádza skutočná cena ich cestovných lístkov, ktoré použili na cestu na tieto zasadnutia, pri predložení dokladu o ich zaplatení a to najviac do výšky ceny letenky v obchodnej triede, ceny lístka na vlak v prvej triede alebo 0,50 EUR/km pri ceste autom. Okrem toho dostávajú paušálne príspevky podľa vzdialenosti a trvania cesty na pokrytie ostatných cestovných nákladov, akými sú napríklad poplatky za užívanie diaľnic, nadmernú váhu batožiny a rezerváciu.

Predchádzajúci systém paušálneho príspevku na cestovné náklady spojené s cestou do Bruselu a Štrasburgu (a iných miest EÚ) sa zrušil.

Ročný príspevok na cestovné náklady

V rámci plnenia si svojich povinností musia poslanci často vycestovať za hranice svojho domovského členského štátu nielen na oficiálne zasadnutia, ale aj na iné účely, akými sú napríklad účasť na konferencii v inom členskom štáte alebo podniknutie pracovnej návštevy do inej krajiny v postavení spravodajcu.

V týchto prípadoch môže byť poslancom vyplatená náhrada nákladov spojených s ich cestovaním, ubytovaním a s inými relevantnými výdavkami z fixného ročného príspevku na cestovné náklady. Náhrada týchto nákladov sa vyplatí na základe skutočnej ceny letenky alebo ceny cestovného lístka na vlak po predložení príslušných cestovných poukazov a ostatných požadovaných dokladov.

Celková výška tohto príspevku v roku 2011 nesmie presiahnuť sumu 4 243 EUR.

Diéty

  • Parlament vypláca paušálny príspevok vo výške 304 EUR za každý deň prítomnosti poslanca na oficiálnych zasadnutiach orgánov Parlamentu, ktoré sa konajú v rámci Európskeho spoločenstva. Príspevok má kryť náklady na ubytovanie, stravu a všetky ostatné výdavky spojené s účasťou na týchto zasadnutiach. Parlament vypláca tento príspevok, len ak sa poslanec podpísal na oficiálnu prezenčnú listinu.
  • Počas plenárnych zasadnutí znižuje Parlament výšku tohto príspevku na polovicu tým poslancom, ktorí sa nezúčastnia polovice hlasovaní podľa mien, ktoré sa konajú v utorok, stredu a štvrtok počas zasadnutí v Štrasburgu a na druhý deň zasadnutia, ktoré sa koná v Bruseli.
  • V prípade schôdzí, ktoré sa konajú mimo Európskeho spoločenstva, vypláca Parlament poslancom sumu 152 EUR na deň a prepláca výdavky spojené s ubytovaním a raňajkami opäť za predpokladu, že sa poslanec na danej schôdzi podpísal na oficiálnu prezenčnú listinu.

 

Podporte článok na pošli na vybrali.sme.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Brazília hlási rekordný nárast nakazených

Na Slovensku potvrdili celkovo 1520 prípadov nákazy.


Už ste čítali?