ACTA - cesta k totalite? Samozrejme áno!

Autor: Juraj Polacek | 29.1.2012 o 15:08 | (upravené 9.4.2012 o 1:14) Karma článku: 15,92 | Prečítané:  4666x

Strana Sloboda a Solidarita zverejnila prehlásenie na základe ktorého protestuje proti podpísaniu   Obchodnej dohody o boji proti falšovaniu známej ako ACTA (Anti Counterfeiting Trade Agreement) Tento dokument, ktorý presadili lobbisticke kruhy USA dáva vláde a spoločnostiam spomínaným v tomto dokumente neuveriteľne veľké právomoci výrazne obmedzujúce práva ľudí a umožňuje zasahovať do súkromia každého jednotlivca. Drakonické postihy občanov, o ktorých čítame v amerických správach sú predzvesťou toho čo nás čaká pri schválení tejto dohody.

Doplnenie článku z 9.4.2012 - zrozumiteľný preklad právnickej hatmatilky ACTA do ľudskej reči


 

Dohoda sa pripravovala v utajení, žiadne námietky občianskych združení neboli akceptované, je postavená na konzervovaní licenčného modelu autorských práva a obchodných praktík z minulosti. Neakceptuje moderné technológie, moderné spôsoby distribúcie autorských diel.

Podľa predstáv (hlavne) mediálnych spoločností je požadované aby všetky krajiny sveta zmenili svoje zákony, bez ohľadu na to, že dochádza k dramatickému omedzeniu slobôd. Podľa slovenského práva nie je nelegálne si urobiť vlastnú kópiu autorské diela, dokonca je legálne vlastniť (ale nie šíriť) kópiu, ktorej originál nevlastníte. ACTA Vám túto slobodu berie. Nielenže môžete byť trestaný za vlastnenie kópie bez originálu, ale dokonca aj kópia bez výslovného súhlasu autora z vlastného originálu je trestná!!! Podľa ACTA bude trestná sadzba pokuta až väzenie, pričom sankcie a tresty nesmú byť úmerné spôsobenej škode, takže za pár skopírovaných CD Vám bude hroziť trest napríklad 10.000€ a keď Vám najdu aj nelegálny software asi sa nepodmienečnému väzeniu nevyhnete. Trestné stíhanie má byť spustené vždy aj keď by trebárs autor o tom nevedel...

Čo sa týka internetu postihne to hlavne mladú generáciu. najprv bude zakázané linkovanie. takže ak na svojom serveri necháte odkaz, že niekde inde je autorské dielo, porušíte zákon. Každý, kto si myslí že ide  o porušenie dohody ACTA má právo vynútiť si zmazanie čohokoľvek (bez toho aby provider skúmal oprávnenosť tejto požiadavky), čo v praxi bude znamenať, že napríklad aj politický boj sa bude niesť v znamení trestných oznámení na obsah neželaných textov a materiálov (predstavujem si Goriliakov ako po ACTA túžia - to by bolo postihov...)

Toto však nie je všetko - bude sa Vám páčiť odpájanie Internetu v prípade že Vás určia ako porušovateľa ACTA? Ak Vás raz odpoja, už Vás ŽIADNY provider nesmie opätovne pripojiť, čo v dnešnej dobe znamená jednoznačnú stratu zaákladného ľudského práva. Bez prístupu k informáciám sa stávate nezamestnateľným, neviete sa vzdelávať, Váš sociálny život degraduje. Dokonca dochádza aj k porušovanie jednej z najzákladnejších medzinárodných dohôd čo je Charta základných práv a slobôd kde sa hovorí o práve šíriť a mať prístup k informáciám. Ľudia sa stanú (potenciálnymi) zločincami vo vlastnej krajine bez toho aby mali z toho akýkoľvek prospech. Naviac elektronická kontrola bude zasahovať hlbšie a ďalej ako si to predstavoval akýkoľvek agent tajnej polície v minulosti.

Na hraniciach Vám zhabú MP3 prehrávač,  smartphone pretože v ňom nemáte licencované nahrávky, zhabú Vám notebook, lebo v ňom máte skopírovaný DVD film. A nebojte sa - colník sa nebude obťažovať dokazovaním - podozrenie úplne stačí. Myslíte že je to fikcia? Ani náhodou v USA to už funguje.

Ako som spomínal kopírovanie a akákoľvek úprava autorského diela je trestným činom. Nesmiete odstrániť reklamu, upraviť si vlastné DVD na prehrávanie v telefone, dokonca si nesmiete spravit ani vlastnú kópiu na to aby ste ochránili drahé médium pred poškodením . Proste stratíte akékoľvek práva vo vzťahu ku kúpenému produktu.

Na to aby došlo k efektívnemu boju s porušovaním autorských práva, bude povinnosť všetkých zúčastnených platiť medzinárodný úrad, ktorý bude mať na starosti presadzovanie ACTA. Je to neuveriteľný paradox, z našich daní si budeme platiť vlastných žalárnikov, ktorí budú presadzovať potláčanie našich slobôd...

Vyjednávanie bolo utajené, všetky žiadosti o prístup k dokumentom boli odmietnuté a to dokonca aj poslancom európskeho parlamentu. Text je už momentálne zverejnený. Jeho platnosť je podmienená schválením aspoň piatimi krajinami - v súčasnosti ho už podpísali desiatky vlád. Dohoda sa musí podpisovať tak ako je - žiadne pripomienky a zmeny nie sú povolené a všetky rozdiely (bez výnimky ďaleko pritvrdzujúce doterajšie) v legislatíve musia byť zapracované.

ACTA  v českom preklade : http://www.scribd.com/doc/79466991/Dohoda-proti-padělatelstvi-ACTA

Podporte výzvu europoslancom : http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=639811

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.


Už ste čítali?