Pôjdeš do basy Ty..., alebo ako Harabinstory môže pokračovať ďalej

Autor: Juraj Polacek | 15.5.2014 o 3:09 | (upravené 15.5.2014 o 3:46) Karma článku: 3,63 | Prečítané:  561x

Združenie Via Iuris si nechalo objednať analýzu, ktorá hovorí o tom, či má právo Gašparovič vymenovať sudcov ešte pred tým, ako uplynulo funkčné obdobie predchádzajúcich sudcov

Z analýzy vyplynulo, že vzhľadom na to, že nový prezident Andrej Kiska nastupuje 15.6.2014, funkčné obdobie Harabina vo funkcii predsedu Najvyššieho súdu končí 23.6.2014 a troch sudcov kolégia tohto súdu 4.7.2014, Gašparovič nemá právo ich vymenovať a ani Harabina pri prípadnej voľbe. Správa končí citujem : "Ak by odchádzajúci prezident Ivan Gašparovič sám vymenoval predsedu Najvyššieho súdu a ústavných sudcov, išlo by o neústavný zásah do právomoci novozvoleného prezidenta. Odchádzajúci prezident by zabránil novozvolenému prezidentovi, aby robil rozhodnutia, na ktoré získal mandát a legitimitu od občanov vo voľbách," uvádza sa v právnom stanovisku."

Obávam sa, že postup, ktorý združenie Via Iuris zvolilo nie je práve vhodný. Súčasná vláda jednak nemá problém ústavu porušiť, ale vzhľadom na zrejmú neústavnosť tohto kroku podľa uvedenej analýzy bude vláda Róberta Fica hľadať priechodnú cestu, ktorá je až smiešne jednoduchá - dohodnúť sa s troma sudcami a Štefanom Harabinom na odstúpení, následnom menovaní nových sudcov a voľbe Štefana Harabina s novým zložením Najvyššieho súdu.

Teraz ide len o to, ako správne motivovať sudcov. Samozrejme, že Harabina motivovať netreba, ten je nabudený viac ako dosť, ale bude treba nájsť správny presviedčací nástroj na to, aby sa v sudcoch prebudilo to správne národné presvedčenie.

Prichádza leto, myslím, že správne orientovaný národný sudca ocení posedenie v záhradnej besiedke, pri nakrájanom melóne. Alebo dvoch, či troch, však v suchých časoch leta počas globálneho otepľovanie človeku vyschne v hrdle. 

A keď začiatkom júna sudcovia odstúpia, nič nebude brániť, aby Gasparovič vymenoval nových sudcov podľa parlamentného zoznamu a následne sa nechal opäť zvoliť do funkcie predsedu Najvyššieho súdu náš Pištík Hara-bin-ladin.

Byť sudcom, ktorý spraví takýto krok, asi by som chodil kanálmi, ale zas ktovie. Správne motivovaný sudca, bude do práce naďalej chodiť hrdo. Nenecháme si predsa naše súdnictvo przniť nejakými scientológmi, nie?

Vybrali SME

Zdroj:  http://www.hlavnespravy.sk/gasparovic-nesmie-vymenovat-noveho-predsedu-najvyssieho-sudu/264093

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?