reklama

Tak som si prečítal - a okomentoval

"Říkáte druhé kolo. Není ale šance, že zvítězíte s více než 50 % hlasů už v prvním kole, alespoň podle jednoho z výkladů ústavy? Ne není, je to už zřejmé, výklad ústavy je jasný. Počítá se nadpoloviční většinou, ale všech oprávněných voličů, to by kandidát musel získat přes 2,2 miliónů hlasů. To je nereálné. Bude druhé kolo voleb 29. března"

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Fico pre iDnes povedal, že podľa neho je výklad Ústavy jasný, v prvom kole musí prezident dosiahnuť viac ako 50% všetkých voličov. Ja len dúfam, že si jeho výklad osvoja aj poslanci strany Smer-SD a nenapadne ich podávať po prvom kole, keď Fico získa 53% žiadosť na Ústavný súd o preskúmanie tejto otázky. Mám také tušenie, že aj keď sú inak mimoriadne poslušní, v tomto prípade prejavia nebývalú mieru neposlušnosti. A súčasný premiér, kandidát na prezidenta, dbalý zákonov "bude musieť" rešpektovať nález Ústavného súdu, ktorý na 37stranách rukou Ivetty Macejkovej zdôvodní, že škrabanie si hlavy s tri krát otočenou rukou okolo krku je úplne normálny jav. Inak povedané, prezidentom sa stane ten, kto dosiahne viac ako 50% zúčastnených voličov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhovor je to poučný. Ak trebárs Rado Procházka hovorí o tom, že bude silný prezident a tým myslí, že bude verejne žiadať a obhajovať verejný záujem bez akýchoľvek konzekvencií voči exekutíve, Fico rovno hovorí, že trebárs zahraničnú politiku bude ako prezident rovno riadiť sám namiesto exekutívy. To nie je silný prezident, to je prezidentský režim. A v súvislosti s existujúcou štúdiou o presune množstva ďalších kompetencií, ktoré boli doteraz doménou parlamentu či exekutívy pod starostlivé krídla prezidenta nemôžem si myslieť nič iné.

Voľby prezidenta nie sú voľbou osobností, sú referendom o tom, či chceme prezidentský alebo parlamentný režim. Ak si niekto myslí, že Róbert Fico sa stane nadstraníckym prezidentom a svoj mandát a prezidentský režim bude využívať v prospech všetkých občanov, odkazujem: "Zabudnite!" Jednak to rovno povedal sám - prezidentom chce byť preto, aby podporoval stranu Smer-SD, v čom je ústava mimoriadne ústretová. Nikde sa v nej nepíše, že prezident nesmie byť člen, alebo predseda politickej strany. Takže Fico si bez problémov a porušenia zákonov môže ponechať nielen členstvo ale aj funkciu v strane. A tiež jeho doterajšie aktivity v politike hovoria o tom, že politický boj je pre neho neustály konflikt. Ak si nechá po zvolení presunúť právomoci exekutívy na seba, konflikt s opozíciou a tým pádom nemožnosť nadstraníckej politiky bude nutný priamo z definície výkonu moci.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V skutočnosti teda nevyberáme zo štrnástich kandidátov, ale len z dvoch... Jedným je samozrejme súčasný premiér, ktorý jasne, otvorene a bez akýchkoľvek pochybností o svojom zámere, deklaruje záujem zmeniť parlamentný systém na prezidentský. Má na to parlamentné pozadie vlastnej strany, ktorá mu túto zmenu ochotne pripraví a naviac zrejme aj tichého koaličného partnera, ktorým je dnes podľa všetkých náznakov KDH. Na druhej strane je to ktorýkoľvek ďalší kandidát.

Voľba je teda zrejmá. Buď pokračovanie síce nedokonalého ale stále ako tak vyváženého systému váh a protiváh v deľbe moci a pokračovanie parlamentného systému. Alebo voľba autoritatívneho režimu bez akejkoľvek možnosti ovplyvniť rozhodnutia prezidenta. Pretože prezident podľa ústavy nikdy nemal mať exekutívne právomoci. Preto voči tejto funkcii neexistuje žiadna ústavná brzda ani protiváha. Neúmerné posilnenie právomoci prezidenta teda v konečnom dôsledku založí prezidentský režim s prvkami diktatúry.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Záver rozhovoru je príznačný. Ako každý autoratitívny politik, nemá ani Fico rád históriu. Tak ako si nevšimol, že nejaký November prebehol, nechce ani vŕtanie sa do minulosti, čím sa pripomína miera zlyhania mnohých, dnes veľmi významných a mocných ľudí. Preto je Ústav pamäti národa, ktorého vznik presadil Ján Langoš neprijateľný. Je dobré si odcitovať relevantnú pasáž celú: "...tato instituce zbytečně politizuje, že tato instituce dělá něco, co by dělat neměla, možná v prospěch někoho jiného. Pokud to tak je, je třeba to veřejně pojmenovat a my si už pak najdeme tady na Slovensku mechanismy, jak komunikovat s příslušnými představiteli této instituce...". V politike sa otvorene málokedy hovorí a ak politik s možnosťou priameho zásahu vyjadrí explicitne nedôveru k nejakej inštitúcii a nutnosť zasiahnuť, znamená to len jedno. Zasiahne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vybrali SME

Zdroj: 
http://zpravy.idnes.cz/fico-rozhovor-prezidentsky-d12-/zahranicni.aspx?c=A140207_190527_zahranicni_pul

Juraj Polacek

Juraj Polacek

Bloger 
  • Počet článkov:  184
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Čo doporučujem:Osobná stránkaSlobodné blogovanieRebríček "Top Ten" Zoznam autorových rubrík:  PolitikaIslam a imigráciaZahraničná politikaKultúraEkonomikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu