Extrémistická pravicová strana Smer-SD

Autor: Juraj Polacek | 19.7.2013 o 8:20 | (upravené 19.7.2013 o 22:03) Karma článku: 15,66 | Prečítané:  1390x

Strana Smer-SD sa často prezentuje ako stredo ľavicová strana, zastávajúca skôr záujmy chudobných, konajúca v ich prospech a bojujúca proti najbohatším oligarchom. Aká je však pravda?

Biznis projektBiznis projektIT News

Smer-SD nie je vôbec stredová, nevie čo je ľavicovosť a už vôbec nie je strana.

Prečítajte si tento text na stránkach online časopisu Rexter a potom sledujte akú verejnú rétoriku a politiku budú prezentovať extrémistické strany Smer-SD či SNS...

Myslím, že napriek častému deleniu pravica a ľavica na základe rôznych umelých kritérií, sú výsledky konaní týchto hnutí až prekvapujúco podobné. Tak ako nacistické Nemecko aj stalinská ríša boli v podstate rovnaké, aj tzv. extrémistické pravicové názory sú v skutočnosti vlastné väčšine voličov Smeru.

Túto skutočnosť chladne pragmatický marketing Smeru dokonale ovláda a preto sa často k hraniciam extrémizmu približuje a dokonca ich aj prekračuje. A to nielen slovom, ale aj skutkom.  Naposledy to bolo napr. výrokmi premiéra Fica, že za percentá nezamestnanosti môže "osadníci" a tiež súhlasné stanovisko s mlátením demonštrantov v Turecku. Centralizácia, uchopenie moci, zrušenie všetkých demokratických tradícií je tiež typickým príznakom extrémizmu. Či je to protiústavné menovanie Generálneho prokurátora, ovplyvnenie všetkých ústavných funkcií a naposledy aj snaha o zmenu volebného zákona. To je len pár príkladov dokumentujúcich to, čo štúdia považuje za extrémnu pravicu.

Smer-SD nezastupuje reálne ľudí živiacich sa prácou. Jej zákony naopak sťažujú ľuďom zamestnať  sa, zvyšujú nezamestnanosť a zvyšujú biedu - opäť charakteristiky, ktoré ľavičiar automaticky prisudzuje pravici.

Podľa teórie by ľavicová strana mala sťažovať život monopolom, oligarchov a veľkopodnikateľom. Sú to však práve títo ľudia a firmy, ktorí napriek kríze a zvyšujúcej sa biede bohatnú.  Hlavný zdroj príjmov - stredná vrstva, živnostníci, malé a stredné podnikanie je činnosťou Smeru-SD likvidovaný. Tak kde je tu ľavica? Ja ju nevidím

Takže môžeme nazvať Smer - Extrémne pravicou stranou? Ani to nie je pravda. Strana je záujmová skupina na presadzovanie nejakým ideologických alebo spoločensky prospešných názorov. V skutočnosti je Smer-SD biznis projekt ľudí, ktorí sú na špici pyramídy a šedých eminencií za oponou.

Aké je teda poučenie?

Z uvedených dôvodov prezentovaný text v úvode napriek jeho honosnému názvu nepovažujem za popis tzv. pravicových tendencií, ale za popis slabej vyspelosti občianskej spoločnosti a degradácie slobody na Slovensku, ktorý je zneužívaný populistickými, nacionalistickými a extrémistickými skupinami ľubovoľného zafarbenia.

Článok je tiež ironizujúci pohľad, ako prezentuje ľavica pravicu. Podľa socialistov sa pravica vyznačuje necitlivosťou voči pracujúcim, ich prepúšťaním, znižovaním ochrany a všetko robí len pre ochranu "zlých kapitalistov". Zároveň samu seba opisuje ako ochrancov demokracie, všeľudových princípov a jej vláda je vládou ľudu v jeho prospech. Podľa nich je pravica čistým zlom, ktoré sa snaží túto demokraciu zrušiť, zaviesť centralizovaný totalitárny systém. Štúdia ako spoznávací znak extrémnej pravice hovorí o rôznych druhoch fóbií a predpojatostí. Bohužial tieto chrakteristiky sedia na Smer-SD ako uliate.

A Smer-SD je extrémistický, ultrapravicový obchodný projekt, akciová spoločnosť oligarchov


Vaša podpora na  Vybrali SME a klik na Dobrý článok poteší

Zdroj :
http://www.rexter.cz/vztah-slovenskych-obcanov-k-pravicovemu-extremizmu/2013/05/04/
http://moje.hnonline.sk/node/13750

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?